profimedia-0937173421 Svet24.si

Več tisoč zaposlenih protestiralo pred sedežem ...

strelec Svet24.si

Strelci: pustolovci, ki sovražijo obveznosti in ...

902430_1698149615-snezic2-16981495925 Necenzurirano

Še 52. tožba Roka Snežiča: od nas zahteva 10 ...

22842X1223 Reporter.si

Nov zaplet pri Anžetu Logarju: kompromitirana ...

luka doncic dallas pm Ekipa

Slabe novice iz Dallasa: Luka Dončić bo dlje ...

tilen-lotrič -1 Revija Stop

Tilen Lotrič božične okraske kupil že oktobra

zlatko zahovic Ekipa

Zahović jasno in glasno o reprezentanci, Cesarju ...

Novice Trebnje

FOTO&AVDIO: Zgodbe rok in krajev - Razstava nadgrajenih rokodelskih izdelkov v Trebnjem

Piše: Radio Krka/CIK Trebnje

Čas objave:
13.12.2018 08:52

Domači in umetnostni obrti vse več pozornosti zadnje čase namenja tudi laična javnost, Lokalna akcijska skupina (LAS) STIK pa se je pridružila vseslovenskemu projektu Zgodbe rok in krajev, v okviru katerega je bila včeraj v avli Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje na ogled prva razstava nadgrajenih izdelkov rokodelcev iz občin Dolenjske Toplice, Ivančna Gorica, Trebnje in Žužemberk.

Številne dejavnosti, znanja in predmeti, ki so še pred nekaj leti živele le kot zgodovinski spomin, ohranjen v raznih virih, danes postajajo del vsakdanjega življenja. Projekt Zgodbe rok in krajev združuje 10 LAS-ov iz vse Slovenije in povezuje več kot 350 rokodelcev, od tega 20 iz območja občin LAS STIK.

5e8db18afed3f9b9c1fd187a6ca90eb3.jpeg

»Rokodelstvo je pomemben steber naše kulturne dediščine in identitete našega okolja, zato je ohranitev rokodelstva in prenos rokodelskih znanj nujnost in naša dolžnost. Projekt omogoča rokodelcem pridobivanje potrebnih strokovnih znanj in izmenjavo izkušenj, sodelovanje z oblikovalci in drugimi pomembnimi akterji, ki jim lahko kakorkoli pomagajo, da bodo njihovi izdelki še bolj kvalitetni, in omogočijo uspešnejši nastop na trg, do uporabnikov in javnosti. CIK se je projektu pridružil, ker smo prepričani, da imamo v našem okolju številna znanja in kakovostne izdelke, ki si  morajo najti pot do javnosti in uporabnikov,« je povedala direktorica CIK Trebnje, v okviru katerega deluje LAS STIK, Patricija Pavlič.

V občinah Trebnje, Žužemberk, Dolenjske Toplice in Ivančna Gorica so v sklopu projekta izpeljali delavnice, na katerih so rokodelce seznanili s potrebnimi strokovnimi znanji in izkušnjami na različnih področjih, da bi jim pomagali pri uspešnejšem nastopu na trgu in s tem izboljšali njihov gospodarski položaj. Vzpostavilli so tudi bazo z vsemi podatki rokodelcev na tem območju, ki je osnova za nadaljnje povezovanje, srečanja, delo, sodelovanje ter vključevanje v mreže rokodelcev. V sklopu projekta, ki ga sofinacirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, pa so včeraj v avli CIK Trebnje predstavili nadgrajene rokodelske izdelke posameznih rokodelcev: klekljane izdelke so razstavile Stanka Vrenko, Angelca Vidmar, Martina Povše, Marija Prosenik in Stanka Dolenšek, izdelke iz keramike Marjeta Baša in Irena Blaznik, šopek rož iz krep papirja Francka Murn in kovinski nakit Tina Železnik.

Prihodnjo sredo, 19. decembra med 10. in 19. uro, pa bodo na pestri razstavi med drugim predstavili pet popolnoma novih izdelkov, ki so nastajali na podlagi izvedenih delavnic in novega znanja pod mentorstvom etnologije Alenke Stražišar Lamovšek: »Ključno za oblikovanje izdelkov je bilo, da je spominek celota, da je zapakiran v embalažo, ima zgodbo, izhaja iz dediščine in je predvsem uporabna stvar. Spominki so že zdavnaj presegli mejo, da jih postavimo na poličko in jih potem gledamo in se spominjamo, pač pa so uporabni v vsakdanjem načinu življenja ljudi.« Obiskovalci si bodo tako lahko ogledali štiri nove izdelke – iz vsake občine z območja LAS STIK po
enega – in skupni rokodelski izdelek – igro spomin.

Alenka Stražišar Lamovšek o pomenu uporabnih spominkov

Zgodbe rok in krajev - Razstava nadgrajenih rokodelskih izdelkov v Trebnjem


Patricija Pavlič o vključevanju CIK Trebnje v projekt Zgodbe rok in krajev

Zgodbe rok in krajev - Razstava nadgrajenih rokodelskih izdelkov v Trebnjem