V Sloveniji ta hip živi okoli 33 tisoč oseb z demenco, kronično in napredujočo boleznijo, za katero medicina še ne pozna zdravil.
Mnogi starejši na srečo ne trpijo za demenco in jo morda tudi nikoli ne bodo imeli. V Sloveniji pa ta hip živi okoli 33 tisoč oseb s to kronično in napredujočo boleznijo, za katero medicina še ne pozna zdravil. V svetu je že 47 milijonov takšnih bolnikov, obeti so črnoglede, saj naj bi se do leta 2050 število ljudi z demenco več kot podvojilo.S temi uvodnimi, nič kaj spodbudnimi , besedami je zbrane v kozolcu Vaško etnološko turistično kulturnega društva VETER, z Brega pri Ribnici nagovorila Neva Železnik - novinarka, ki že vsa leta pri svojemu delu oznanja usode ljudi,s poudarkom na zdravju in skrbi za dolgost življenja. "Demenca ni le pozabljanje, čeprav se prvi znaki kažejo ravno v tem", je dejala Železnikova in poudarila, da ima ta bolezen tisoč obrazov.
Bolnik, ki zboli z demenco, živi povprečno 15 let od razživetja bolezni. Dejavniki tveganja so poleg starosti in spola, zaradi daljše življenjske dobe večinoma zbolijo ženske, je tudi alkohol, droge, zastrupitve... Zelo je pomembno gibanje in nenehno učenje, pitje tekočine, kava je pri tem zelo priporočljiva, odlična terapija pa je po mnenjih znanstvenikov tudi petje.