Prireditev Jernejevo - zeliščarski dan v Deželi kozolcev bo v očarljivem okolju prvega muzeja na prostem s kozolci potekala že tretje leto. Rdeča nit letošnjega dvodnevnega druženja, ki ga danes in jutri v Šentrupertu na Dolenjskem organizira Zavod Rožlin v sodelovanju z Občino Šentrupert in Deželo kozolcev, so zdravilne učinkovine in raznovrstna uporabnost šipkov in vrtnic.
Udeleženci se bodo v sobotnem dopoldnevu v družbi etnobotaničarke Vlaste Mlakar najprej sprehodili po nastajajočem flančniku muzeja in spoznali, da je bil v tradicionalnem kmečkem gospodarstvu teh dolenjskih krajev flančnik manjši kos zemljišča v bližini domačije, namenjen vzgoji sadik, gojenju zelenjave, zelišč, začimb, dišavnic in okrasnega cvetja, tudi gartrož. O zdravilnosti rastlin v tem vrtu bo spregovoril mag. Jože Kukman.Sledilo bo predavanje predanega rastlinskega strokovnjaka Matjaža Mastnaka, ki bo o lepotah in uporabnosti naših samoniklih šipkov pripovedoval tudi na posebnem vodenju po gostujoči razstavi Arboretuma Volčji Potok. Sobotni strokovni del dneva bo s kulinarično delavnico z vrtnico v glavni vlogi zaključila Katja Kogej, predsednica Goriškega društva ljubiteljev vrtnic. Tudi letos ne bo umanjkal sobotni pripovedovalski večer, ki ga bodo z izbranimi zgodbami iz rastlinskega sveta oblikovali pripovedovalki Ana Ličina in Katja Preša ter glasbenika Metod Banko in Teo Collori. Nedeljski program bo v znamenju žlahtno dišečih vonjev.
Zgodovinski vpogled v aromaterapijo bo podala Ana Ličina, ki bo opozorila tudi na odgovorno rabo eteričnih olj, dan pa bo začinil prikaz parne destilacije izbrane dišavnice v izvedbi Nataše Špiranec Maurer. Kako različne rastlinske materiale spremeniti v lasten dišeč naravni parfum, pa nam bo zaupala mednarodno priznana hrvaška aromaterapevtka in publicistka Slobodanka Poštić.