Pred dnevi je novi lastnik gradbeno podjetje Trograd iz Litije začel rušiti nekdanjo stekleno občinsko stavbo na Novem trgu v Novem mestu. Direktor podjetja Andrej Poglajen je danes na krajši novinarski konferenci povedal, da bodo sredine aprila objekt zrušili in počistili odpadke.
V Novem mestu so pred dnevi začeli rušiti zapuščeno in propadajočo nekdanjo občinsko stavbo na Novem trgu, ki jo je litijski Trgograd za 410.000 evrov na dražbi konec preteklega leta kupil od novomeške občine. Rušenje ga bo stalo približno 60.000 evrov, pri gradnji novega objekta pa naj bi šlo za približno 10-milijonsko naložbo.Direktor Trgograda Andrej Poglajen je danes povedal, da nameravajo rušenje končati do sredine aprila. Nato naj bi izdelali načrte, prilagodili občinske prostorske akte in se odločili o gradnji poslovno-stanovanjskega ali le zgolj poslovnega ali stanovanjskega objekta. Graditi naj bi predvidoma začeli v začetku ali sredi prihodnjega leta.
Pri rušenju naj bi nastalo skupaj približno 2500 ton različnih odpadkov, kot so les, steklo, ostanki kovinske konstrukcije in drugi gradbeni odpadki, ki jih bodo ustrezno odložili, je še povedal Poglajen.
Po ocenah novomeškega župana Gregorja Macedonija je omenjeno zemljišče na Novem trgu pomembno predvsem z vidika razvoja mesta. Dodal je, da bo prazno zemljišče v obdobju med rušenjem in začetkom nove gradnje predvidoma namenjeno za začasno parkirišče. Hkrati je opozoril na spremenjeno prometno ureditev v času rušenja in gradnje.
Novomeška občina je to vrsto let prazno stavbo z dvoriščem in zelenico leta 2006 prodala družbi Elektroservisi, ta pa jo je leta 2008 prodala trebanjskemu Betonalu, ki je kasneje končal v stečaju.
Objekt je zaradi zapadlega poroštva prevzela družba Hypo Leasing, novomeška občina pa ga je v želji, da čim prej najde ustreznega kupca, ki bi uredil to dolgoletno problematično točko, septembra lani odkupila za 370.000 evrov brez davka.
Na dražbi decembra lani ga je nato za 410.000 evrov prodala Trgogradu in pri izklicu opredelila dodatne pogoje za ureditev območja. Ti predvidevajo rušenje stavbe, pobudo za pripravo izvedbenega prostorskega akta, razpis javnega arhitekturnega natečaja in čim prejšnjo gradnjo nove stavbe, ki mora biti namenjena poslovni rabi in delno stanovanjem.
Stavba na Novem trgu ima sicer pestro zgodovino. Tam je bilo namreč do leta 1925 mestno pokopališče, ki so ga prekopali in v tridesetih letih prejšnjega stoletja uredili v mestni park, poimenovan po pesniku Dragotinu Ketteju.
Po drugi svetovni vojni so ta še do zdaj edini novomeški mestni park opustili, jugoslovanska vojska pa je v njegovem osrednjem delu zgradila arhitekturno skrpucalo za svojo mestno komando. Po njeni preselitvi so na omenjene arhitekturne škrbine namestili kovinsko-stekleno konstrukcijo in v stavbi naselili upravno enoto z delom občinske uprave.