skala, jesenice na dolenjskem Svet24.si

Foto: Družini na brežiškem večerni mir skalila...

Vrtec igralnica otrok Svet24.si

Ministrstvo: Sprememba vrtčevskih normativov ...

848456_280-yapi Necenzurirano

Na drugem tiru se zapleta: Turki v težavah, kaj ...

marta kos henri geaz emporium pl Reporter.si

Marta Kos s soprogom iz Švice že kupuje kostime ...

doncic Ekipa

Šestič zapored! Odlično pripravljeni Luka s ...

David Niven v filmu Očaranost (1948) Revija Stop

Gentleman klasičnega Hollywooda

acun ilicali Ekipa

Prvi mož Maribora se je še četrtič poročil, ...

Novice Novo mesto

FOTO: Šola v Birčni vasi zdaj varna pred radonom

Piše: Radio Krka

Čas objave:
24.09.2015 19:55

Med šolami, ki so beležile preseženo mejno vrednost radona, je bila v letu 2013 tudi podružnična osnovna šola v Birčni vasi, ki je zdaj sanirana. Za sanacijo je novomeška občina namenila nekaj manj kot 70.000 evrov, kar zajema obnovo dveh učilnic, hodnika, garderobe in sanitarij.

Radon je naravno prisoten, a človeku nevaren radioaktivni plin, ki lahko v primeru preseženih mejnih vrednosti močno ogrozi zdravje človeka. Velik problem so predvsem povečane koncentracije radona v slovenskih šolah, ki so bile v letu 2013 izmerjene tudi v podružnični osnovni šoli Birčna vas. Koncentracija radona je znašala od 900 do 1600 bekerelov na kubični meter oz. kar štirikrat več od še dovoljene meje. Takoj je stekla sanacija in v preteklem tednu je šola od Ministrstva za zdravje dobila tudi uradno potrdilo, da se vsebnosti radona po sanacijskih delih nahajajo v človeku nenevarnem povprečju.

Radon je naravno prisoten radioaktivni plin brez vonja, barve in okusa, njegova koncentracija v zaprtih prostorih pa je lahko tako visoka, da pomembno vpliva na zdravje. Izpostavljenost radonu je eden najpogostejših vzrokov nastanka pljučnega raka. Količina radona je sicer odvisna predvsem od geološke strukture tal pod objektom in stanja objekta. Velik problem so predvsem povečane koncentracije radona v slovenskih vrtcih in šolah.

Med šolami, ki so beležile preseženo mejno vrednost, je bila v letu 2013 tudi podružnična osnovna šola v Birčni vasi. Meritve, ki jih je v letu 2013 izvedelo Ministrstvo za zdravje, so pokazale, da je bila koncentracija radona v eni izmed učilnic v pritličju na kubični meter zraka mnogo večja od še dovoljenih 400 bekerelov, ki se uporabljajo za merjenje radioaktivnosti. Izmerjene količine so znašale od 900 do 1600 bekerelov na kubični meter oz. kar štirikrat več od še dovoljene meje.


Ugotovljeno je bilo, da je radon iz zemlje v prostore prehajal skozi različne špranje v stenah in tleh. Na šoli so sicer izvajali redno prezračevanje, vendar se je izkazalo, da ta ukrep ni bil dovolj učinkovit. Mestna občina Novo mesto je po prošnji šole takoj pristopila k sanaciji in v preteklem tednu od Ministrstva za zdravje dobila tudi uradno potrdilo, da se vsebnosti radona, ki so bile merjene v obdobju od februarja do aprila 2014 in v obdobju od aprila do maja 2015, sedaj nahajajo v človeku nenevarnem povprečju. Vrednost radona se je znižala na 85 bekerelov, kar pomeni, da je bila sanacija zelo uspešna. Prisotnost tega plina se sedaj nahaja tudi v povprečju, ki je značilen za območje Slovenije in znaša med 50 in 100 bekerelov. Za sanacijo je Mestna občina Novo mesto namenila nekaj manj kot 70.000 evrov, kar zajema obnovo dveh učilnic, hodnika, garderobe in sanitarij.

Pri sanaciji je bila izvedena odstranitev obstoječih oblog v ogroženih pritličnih prostorih ter izkop nekaj manj kot metra tal. Nato so bile nameščene posebne odvajalne cevi, preko katerih se radon odvaja v okolico objekta (15 m od objekta v neposeljeno okolje). Cevi so bile nato zasute z gramozom in zaščitene z več plastmi materialov (tampon iz gramoza, gumbasta folija, armirana betonska talna plošča). Na zadnjo plast je bila položena posebna folija, ki preprečuje prehajanje radona ter še dve plasti materialov (12 centimetrov debela toplotna izolacija in 10 centimetrov cementnega estriha). Po izvedenem sušenju je bila dodana še zaključna obloga iz plastike. Položene odvajalne cevi so povezane s posebno cevjo v kleti objekta, preko katere se radon s pomočjo ventilatorja odvaja v okolico.