Belokranjsko-dolenjsko smučišče na Gačah nad Črmošnjicami, ki zadnjo smučarsko sezono ni delovalo, bo predvidoma do novega leta vnovič nared. Novi lastnik tamkajšnjih objektov in opreme, ljubljansko podjetje Smuk, prenavlja vlečnice in sedežnico, domača Občina Semič pa bo skupaj s sosedami zagotovila za prenovo potrebno dodatno denarno podporo.
Semiška županja Polona Kambič je povedala, da so se, ker bodo vzdrževalni in stroški za nova obratovalna dovoljenja za smučišče za podjetje Smuk previsoki, s kočevsko in z dolenjsko-belokranjskimi občinami na četrtkovem svetu regije uspeli dogovoriti o skupni pomoči v znesku 70.000 evrov.Občine, ki sodijo v območje tega edinega večjega območnega in priljubljenega smučišča na Gačah, bodo tako prispevale od po nekaj sto do tudi več tisoč evrov glede na oddaljenost od smučišča in število občanov.
Glede poteka prenove in vzdrževanja smučišča je županja navedla, da na obratovalna dovoljenja za vlečnice računajo še ta mesec, ob omenjeni denarni pomoči pa se bodo lotili še sedežnice, ki naj bi bila do nove zimske sezone nared. Smučišče pa naj bi ob ugodnih vremenskih pogojih vnovič začelo delovati še pred novim letom, je še dodala Kambičeva.
Podjetje Smuk in Občina Semič kot večinska lastnica zemljišč sta z družbo Iskra, ki v smučišče ni želela več vlagati, zaradi njihovega preteka pa bi morala zagotoviti tudi nova ustrezna dovoljenja, julija podpisala pogodbo o nakupu objektov, opreme in naprav na smučišču Bela na Gačah nad Črmošnjicami.
Semičani bodo kupnino 100.000 evrov brez davka zagotovili najkasneje do marca prihodnje leto, podjetje Smuk, ki že upravlja smučišče Macesnovc pri Ratečah, pa bo za vse objekte in naprave na smučišču brez davka odštelo 180.000 evrov.
Ker bodo vzdrževalni in stroški za pridobivanje novih obratovalnih dovoljenj za podjetje Smuk pomenili precej visok in nezmogljiv strošek, predvidoma 100.000 do 140.000 evrov, pa se je semiška občina z omenjenimi občinami dogovorila, da bodo omenjeno podjetje v smislu javnega interesa denarno podprle.
Smučišče Bela pod 965 metrov visokim Pogorelcem, ki na 55 hektarjih obsega 6,5 kilometra tekaških in osem kilometrov smučarskih prog s trisedežnico in petimi vlečnicami, je bilo v svojih najboljših časih priljubljena točka belokranjskih, dolenjskih in posavskih smučarjev, med pogostimi gosti so bili tudi hrvaški smučarji.
Zaradi dokaj nizke nadmorske višine med 700 in 965 metri pa smučišče kljub umetnemu zasneževanju pogosto pestijo zelene zime s pomanjkanjem snega.