texas poplave Svet24.si

Tragedija v Teksasu: poplave terjale 104 ...

iračan Svet24.si

Obtoženi zanika, da bi bil terorist Isisa v Iraku

novigrad hotelscombined 1 Necenzurirano

Generalni sekretar SDS Dolanc je brez kredita ...

milena miklavcic pl Reporter.si

Zmerjati domoljuba s fašistom je znak ...

anna henderson Svet24.si

Druga etapa Anni Henderson, Urška Žigart skupno ...

thermana-lasko, lasko, toplice Svet24.si

Pozabite na morje – raje obiščite terme

stroški za elektriko Svet24.si

Kako prihraniti kar 1.371 evrov na leto pri ...

Novice Ljubljana/Matena

FOTO: Še ena selitev štorkljinega gnezda

Piše: Radio Krka

Čas objave:
09.03.2016 14:22

Pred prihodom štorkelj na njihova gnezda bodo v Mateni pri Igu v petek preselili še eno gnezdo.

Foto: Mateja Marolt
Štorklje že dolgo niso zgolj posebnost prekmurskih dimnikov, pač pa njihova gnezda srečujemo tudi drugod po Sloveniji. Bela štorklja se je tako v zadnjih 20 letih naselila v Beli krajini, njihov dom je tudi Savska ravan in Dolenjsko podolje, začela pa je gnezditi tudi na območju Notranjske in Ljubljanskega barja.

Zdaj so njihova gnezda še prazna, a prvi pari se bodo na svoje slamnate domove vrnili konec tega meseca in v začetku prihodnjega. V Sloveniji naj bi po podatkih Društva za opazovanje ptic gnezdilo okoli 250 parov. In prav zato je zdaj še čas, da se gnezda, ki so na lokacijah, nevarnih tako samim pticam kot ljudem v bližini njihovih gnezd, preselijo. To počnejo ekipe republiškega zavoda za varstvo narave, seveda ob pomoči Elektro podjetij in lokalnih gasilcev.

Takšnih selitev je bilo letos že kar nekaj, eno zadnjih v tej sezoni, pred vrnitvijo ptic, pa bodo opravili v petek v Mateni pri Igu. Štorklja namreč gnezdi na stolpu gasilskega doma, kar predstavlja težavo tako za gasilce, kot tudi za par štorkelj, ki jih vznemirja gasilska sirena. Akcijo selitve bodo začeli ob 09.30 in naj bi trajala dve do tri ure. Kot je povedala Mateja Marolt z republiškega Zavoda za varstvo narave bodo najprej namestili gnezdilni podstavek na že postavljen električni drog, zatem pa bo sledila odstranitev gnezda s stare na novo lokacijo. Več pa v pogovoru z Matejo Marolt.

Pogovor z Matejo Marolt z republiškega Zavoda za varstvo narave