marotta, umor Svet24.si

Ponoreli Sandro je streljal na rojstnodnevni ...

gaza, čakanje na vodo Svet24.si

Brez goriva bo v Gazi še večja katastrofa

1740383397-i-robert-ilc-pl005-1740383377605 Necenzurirano

Ne Matej Tonin ne Jernej Vrtovec, samo en človek ...

evropski poslanci slovenije-romana tomc-facebook Reporter.si

Zaušnica Sloveniji: ne levi ne desni pred Evropo ...

fantasy web 25-26 Ekipa

Fantasy je nazaj! Nova sezona, novi razburljivi ...

thermana-lasko, lasko, toplice Svet24.si

Pozabite na morje – raje obiščite terme

toplotna črpalka Svet24.si

Je toplotna črpalka brez sončne elektrarne sploh...

Novice Črnomelj

FOTO: Obudili so film Tistega lepega dne

Piše: Radio Krka

Čas objave:
27.11.2015 14:55

Včeraj so si v Kinu Črnomelj ogledali filmsko komedijo Tistega lepega dne, ki jo je leta 1962 režiral France Štiglic. Projekcija je bila v okviru projekta Slovenski film kot ogledalo časa, ki ga Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj izvaja že petnajst let.

Tistega lepega dne je filmska klasika, ki je nasmejala in obudila spomin na slovenske igralce, ki so debitirali tako v slovenskem povojnem filmu kot v gledališču: Sotlar, Počkaj, Zupan, Rozman, Šugman, Benedičič, Homar, Tovornik, Valič, Bučar, Danilova, Petje,...
Gre za preprosto zgodbo, postavljeno v primorsko vas, ki je med obema vojnama spadala pod Italijo. Vsi njeni prebivalci so Slovenci, razen italijanskih predstavnikov fašistične oblasti. Komedija o sentimentalnih zapletih v času fašistične okupacije se je ulegla v dušo naroda. Film TISTEGA LEPEGA DNE je edini slovenski film, ki se je potegoval za prestižno nagrado Oskar za tujejezični film.
Od začetka trajanja projekta se je projekcij v Črnomlju udeležilo že veliko slovenskih filmskih ustvarjalcev.


Včerajšnje projekcije sta se udeležila direktor fotografije Ivan Marinček in snemalec Ivo Belec, oba nagrajena z najvišjim slovenskim priznanjem za film Badjurovo nagrado. Oba sta sodelovala pri vseh slovenskih filmih in pri veliko jugoslovanskih. Še danes sta zelo aktivna. Po končani projekciji je sledil pogovor, ki ga je vodil režiser Janez Lapajne.