kim jong-un Svet24.si

Zaradi poloma pri splavitvi vojaške ladja ...

Dubaj Svet24.si

V Združenih arabskih emiratih zabeležili ...

protest-upokojencev, 1.3 Necenzurirano

Gledamo moralni bankrot slovenske populistične ...

janez jansa kongres sds 2025 pl Reporter.si

Janez Janša je SDS iz sekte pretvoril v kult, ki ...

luka modric pm Ekipa

Celjani z zanimivim odzivom na Modrićevo slovo od...

JYSK1 Svet24.si

Trendi vrtnega pohištva, ki vas bodo navdušili

Piščanec na žaru Svet24.si

Piščanec na žaru še nikoli ni bil tako sočen

Novice Brežice

Foto: Dediščina mesta in obrtniška malica

Piše: Radio Krka

Čas objave:
29.09.2016 09:07

Otroci dveh skupin Vrtca Mavrica Brežice so se odzvali povabilu Zavoda za varstvo kulturne dediščine in se priključili projektu »Teden kulturne dediščine – dediščina okoli nas«.

Svoje raziskovanje kulturne dediščine starega mestnega jedra so poimenovali »Sprehod skozi staro mestno jedro«. Ob obisku knjižnice je otroke skupin Rožice in Zvezdice zanimalo, kako so včasih živeli, s katerimi obrtmi so se ukvarjali in kakšno je bilo življenje obrtnikov. Otroci so si z zanimanjem ogledovali prostor domoznanstva, kjer hranimo največ pisnih virov, fotografij, razglednic, člankov in drugega knjižničnega gradiva o Brežicah.
Prisluhnili so predstavitvi Gase, današnje Ulice stare pravde, ki so jo včasih zasedali obrtniki. Prebivalci so jo imenovali Rozengase ali Cvetlična ulica, ker je bila okrašena z oleandri, zasajenimi pred večino hiš. Za nekatere obrti so slišali prvič. Izvedeli so, da je imela večina obrtnikov delavnico v stanovanjski hiši ali poleg nje. Delovni prostor je bil najpomembnejši, ker je družina živela od obrti, zato so večino dohodka namenili ureditvi in opremljenosti delavnice, medtem ko je bil stanovanjski del skromno opremljen.

Delovni teden je trajal od ponedeljka do sobote, z začetkom ob šesti ali sedmi uri zjutraj in koncem najkasneje ob 18. uri. Nekateri so odpirali svoje lokale že sredi noči (peki, mesarji, gostilničarji). Ob sobotah so večinoma končali med 12. in 13. uro, ko so se lotili urejanja delavnice. Nedelje in prazniki so bili za obrtnike dela prosti dnevi. Knjižničarki sta jim predstavili način oblačenja, ki se je razlikoval od današnjega, prehranjevalne navade takratne družbe in še marsikaj.  Na koncu so otroke pogostili s pravo »obrtniško malico« – jabolkom in domačim kruhom. Hram modrosti so vidno zadovoljni zapustili z novim znanjem in s polnimi trebuhi.