Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič se je skupaj z državnim svetnikom Darkom Zevnikom včeraj, v torek, 12. novembra, mudil na regijskem obisku v Beli krajini. S tamkajšnjimi župani in gospodarstveniki sta spregovorila o izzivih regije, med drugim o problematiki slabih prometnih povezav, zapletih pri umeščanju v prostor, romski problematiki in odseljevanju mladih iz regije. Beseda je tekla tudi o stališčih do uvedbe druge ravni lokalne samouprave – pokrajin, za katere si prizadeva Državni svet RS.
Županja Občine Semič mag. Polona Kambič se je Državnemu svetu RS v imenu vseh županov zahvalila za podporo zakonodajnim predlogom, ki naslavljajo romsko problematiko in izrazila obžalovanje, da v Državnem zboru RS za predlagane rešitve ni bilo posluha. Ob tem je poudarila, da je ena izmed večjih težav dolgotrajnost postopkov priprave občinskih prostorskih načrtov: »Za dopolnitev občinskih prostorskih načrtov se trudimo že dve leti in pol, veliko mladih družin čaka na prostor, kjer bi lahko gradili, prav tako pa si občina želi širiti tudi industrijsko cono. Ko se začne govoriti o debirokratizaciji, je vedno prisoten strah, da se bo vse skupaj še bolj zakompliciralo. Predpisani postopki pa so vsekakor predolgi, preveč je namreč soglasodajalcev.«
Na slabo demografsko sliko vpliva tudi neustrezna prometna infrastruktura. Župani poudarjajo, da je graditev tretje razvojne osi nujno potrebna. Popolnoma urejene gospodarske cone ostajajo nezasedene zaradi slabe prometne infrastrukture, kar vpliva na gospodarski razvoj regije. O problematiki tretje razvojne osi je spregovoril tudi Tomaž Kordiš, direktor Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine: »Del povezave sta tudi novi državni cesti od avtoceste A2 pri Novem mestu do mednarodnega mejnega prehoda Metlika in do priključka Črnomelj jug ter od priključka Šentrupert na avtocesti A1 do priključka Slovenj Gradec jug, ta del pa že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov.« Septembra so na gradu Otočec organizirali tudi okroglo mizo Koliko časa še – 3. razvojna os jug, na kateri kljub širokemu strinjanju, da je razvojna os nujna, pristojni niso sprejeli nobene zaveze.
Predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Črnomelj Stanislav Malerič je omenil tudi težavo centralizacije, ki vpliva na izobraževanje in pomanjkanje spodbud za mlade podjetnike. Velik problem predstavlja tudi odsotnost širokopasovnega interneta. Župani, gospodarstveniki in delegacija DS RS so spregovorili tudi o Viniškem mostu. Njegovo stanje na mejnem prehodu Vinica je tako slabo, da dovoljuje prehajanje vozil le do 7,5 tone, kar pomeni, da čezenj ne more niti avtobus. »Ob velikem pretoku mostove dodatno poškodujejo debla – če ne bo obnove, bo to pomenilo veliko nevarnost. Most v Vinici je na dveh državnih cestah, zato je nujen mednarodni sporazum med Slovenijo in Hrvaško,« je povedal župan Kavšek. Župani belokranjskih občin želijo odgovor na vprašanje, na kateri točki se je zataknil ta sporazum in čemu.
Delegacija je obiskala tudi kmetijo Štrucelj, ki se nahaja v obmejnem območju z omejenimi dejavniki za kmetijsko pridelavo, in Razstavno prodajni salon Kolpa Metlika. Kolpa je eden od vodilnih proizvajalcev kopalniške opreme v srednji in jugovzhodni Evropi. Podjetje prisega na kakovostne materiale ter nenehno izboljšavo tehnoloških procesov. Regijski obisk sta predsednik DS RS in državni svetnik zaključila z ogledom domačije Prus z dolgo vinogradniško tradicijo. Vinska klet Prus je znana predvsem po predikatnih vinih, za katera so prejeli številne nagrade in priznanja na vinskih ocenjevanjih doma in v tujini.