V semiški obrtni coni, na objektu tamkajšnjega podjetja Uniplast, so danes namestili defribrilator, oz. napravo za oživljanje.
Tokratna lokacija je ena izmed več sto takšnih, kjer je na voljo defibrilator. Četudi se z napravo za oživljanje še niste srečali, je uporaba povsem enostavna, saj ob vklopu apart začne dajati navodila v slovenskem jeziku.
Kako ga uporabljati?
Najpomembneje je, da napravo vklopimo (če se ne sama), iz embalaže vzamemo nalepki - elektrodi, odstranimo zaščitno folijo in ju nalepimo na gol prsni koš žrtve - pod desno ključnico in na levo spodnjo stran prsnega koša, pod pazduho. V trenutku, ko sta elektrodi na svojem mestu, začne naprava analizirati dogajanje v srcu. V primeru, da naprava oceni, da je električni sunek potreben, uporabnika na to jasno in glasno opozori. Preden pritisnemo na gumb za elektrošok, pa je zelo pomembno, da se nihče ne dotika žrtve, tudi mi ne. Uporabnik se mora zato najprej ozreti okoli žrtve, preveriti moramo, da se je niti sami ne dotikamo, zakričimo »vsi stran!« in pritisnemo na osvetljeni gumb. Telo osebe bo trznilo, uporabnik defibrilatorja pa mora takoj začet izvajat masažo srca in nudit umetno dihanje prizadetemu. Če opazimo življenjske znake, npr. da oseba zadiha, jo zvrnemo na bok in pustimo elektrode na prsnem košu, saj aparat neprestano nadzoruje delovanje srca. Če aparat oceni, da električni sunek ni potreben, ponovno preverimo življenjske znake in če jih ni, nadaljujejo postopek oživljanja s stiski prsnega koša in umetnim dihanjem in to brez električnega sunka. Aparat bo kasneje vnovič preveril srčni ritem.
V primeru, da električni sunek ni potreben, pa vseeno pritisnemo na gumb, se sunek ne bo sprožil, saj ima aparat varovalo. Tako z njim nikakor ne moremo škoditi, lahko pa REŠIMO ŽIVLJENJE!