ferrari Svet24.si

Foto: Zakonca z dragocenim ferrarijem v smrt

policija lučke Svet24.si

Iz prtljažnika padel 51-letnik, nato ga je ...

1746989893-172a9436-1746989830171 Necenzurirano

Janšev mobilizacijski trening za 2026 je uspel: ...

ales seligo pl Reporter.si

Aleš Šeligo, sin Rudija Šeliga: V očetovi sobi...

carlo ancelotti 2 Ekipa

Bomba iz Madrida: Znan nov trener Reala, čaka ...

GEN-I_5 Svet24.si

Račun za elektriko družine Zupan je nižji za ...

laško Svet24.si

Idilično slovensko mestece, ki je prava oaza ...

Novice Brez opisa

Danes 2. sklop predavanj cikla »Neobičajna vedenja«

Piše: Radio Krka

Čas objave:
31.03.2016 17:07

Mestna muzejska zbirka Črnomelj pripravlja 2. sklop predavanj cikla »Neobičajna vedenja«. Drugo predavanje mag. Marka Štepca »VSE KAR SMO IMELI ČLOVEŠKEGA SMO IZGUBILI – o vojni izkušnji v letih 1914-1918« bo danes ob 19. uri v Mestni muzejski zbirki Črnomelj.

Predavatelj bo na podlagi izbranih drobcev iz pregledanega arhivskega gradiva – dokumentov, neobjavljenih rokopisnih zapisov, dnevnikov in korespondence – spregovoril o individualni vojni izkušnji in vplivu vojne na vsakdanje življenje. Vojna v letih 1914–1918 je v svoj vrtinec potegnila tudi vojake iz slovenskih nabornih območij, ki so doživeli srečanje z vojno na vzhodnem, balkanskem in italijanskem bojišču. Neznosni bivalni pogoji v strelskih jarkih, srečanje s smrtjo, poškodbami, ujetništvo, begunstvo, strah in vojna propaganda so oblikovali značilen vojni imaginarij, poln stereotipov in predsodkov. Zaradi militarizacije družbe, vojaške in delovne mobilizacije, prisilnega dela ujetnikov in pomanjkanja osnovnih življenjskih dobrin se je spremenilo življenje tudi v zaledju. Obravnavani dogodki in vojna problematika, ki je pripeljala do razpada monarhije, se na različne načine zrcalijo v izbranih individualnih 'zgodbah'.
Na predavanju bo predstavljeno tudi nekaj novejšega fotografskega gradiva iz zbirke Muzeja novejše zgodovine Slovenije.

O predavatelju:

Zgodovinar Marko Štepec je zaposlen v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, kjer je odgovoren za zbirke in kustodiat za obdobje prve svetovne vojne. Je avtor in soavtor več muzejskih razstav na temo prve svetovne vojne in zgodovine 20. stoletja. Njegovi raziskovalni izsledki o prvi svetovni vojni, antisemitizmu, vsakdanjem življenju in slovenski vojni izkušnji so objavljeni v znanstvenih in strokovnih člankih ter razstavnih katalogih. Veliko pozornost je predavatelj posvetil ustvarjanju in dokumentiranju muzejske zbirke fotografij prve svetovne vojne in rokopisne dediščine. Rezultat dela s fotografsko zbirko in njeno dokumentacijo je Štepčeva strokovna monografija Vojne fotografije 1914–1918 iz leta 2008. Kot scenarist, narator in strokovni svetovalec je sodeloval pri dokumentarnih filmih o življenju med vojno in pri pripravi petdelne dokumentarne serije Slovenci in prva svetovna vojna 1914–1918 v produkciji Televizije Slovenije ob stoletnici začetka vojne.