nejc smit (1) Svet24.si

Rojstvo hčerke je bila lepa, a ne ravno zabavna ...

droge-za-posilstvo Svet24.si

Izpovedi o plenilcih v klubih: drog za posilstvo ...

Tatjana Jevševar Necenzurirano

Slovensko zdravstvo: javna dobrina ali vir ...

zdravniki stavka Andrej Petelinsek Reporter.si

Zdravniki grozijo: če bo zakon sprejet, gremo med...

jan oblak 24 Ekipa

Pretresen tudi Jan Oblak, slovenski vratar s ...

ansambel-galama Revija Stop

Za »glavna igralca« uporabili igrači Barbie in ...

nika prevc 24 pm1 Ekipa

Tudi Nika Prevc v 'poden', odziv njenega brata pa ...

Novice Brežice

Bolnišnici Brežice mnenje s pridržkom

Piše: Radio Krka

Čas objave:
31.01.2017 10:19

Računsko sodišče je o pravilnosti sklepanja pogodb civilnega prava za opravljanje zdravstvenih storitev v letih 2012 in 2013 štirim bolnišnicam izreklo mnenje s pridržkom, in sicer Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj, Splošni bolnišnici Trbovlje, Splošni bolnišnici Brežice in Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Računsko sodišče je ugotovilo, da je Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj vodila pomanjkljivo evidenco pogodb, pogodbe z zdravstvenimi delavci je sklepala brez soglasij delodajalca, trajanja pogodb pa ni določila v skladu s predpisi. Tudi po uveljavitvi zakona za uravnoteženje javnih financ je sklepala podjemne pogodbe s samostojnimi podjetniki posamezniki, z lastnimi zaposlenimi pa je sklepala podjemne pogodbe, čeprav za to niso bili izpolnjeni predpisani pogoji, so sporočili z računskega sodišča.

Analiz, s katerimi bi dokazala stroškovno upravičenost sklenitve posameznih pogodb, bolnišnica ni izdelala. Pri sklenitvi podjemnih pogodb v vrednosti 179.238 evrov je ravnala v nasprotju s predpisi o javnem naročanju, zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah pa je izvajalcem izplačala najmanj 12.846 evrov preveč.

Splošna bolnišnica Trbovlje za leto 2012 ministrstvu za zdravje ni posredovala evidence o izdanih soglasjih lastnim zaposlenim za delo pri drugih delodajalcih. Pogodbe z zdravniki je sklepala brez soglasij delodajalca, z izvajalci zdravstvenih storitev - pravnimi osebami - pa je sklenila podjemne pogodbe tudi po uveljavitvi zakona za uravnoteženje javnih financ.

Bolnišnica je pri sklenitvi podjemnih pogodb v vrednosti 299.173 evrov ravnala v nasprotju s predpisi o javnem naročanju, ugotavlja računsko sodišče. Poleg tega je zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah in previsokih izplačil izvajalcem izplačala najmanj 36.239 evrov preveč.


Splošna bolnišnica Brežice je vodila pomanjkljivo evidenco pogodb, pogodbe z zdravniki je sklenila brez soglasij delodajalca, nekatere pogodbe pa niso vsebovale določila o možnosti predčasnega prenehanja. Zdravnikom je izdala soglasja za delo drugje, čeprav je sama sklepala pogodbe z zunanjimi zdravniki za opravljanje enakih storitev.

Pri sklepanju podjemnih pogodb v vrednosti 330.532 evrov je brežiška bolnišnica po ugotovitvah računskega sodišča ravnala v nasprotju s predpisi o javnem naročanju, zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah pa je izvajalcem izplačala najmanj 40.515 evrov preveč. Poleg tega je zaradi dvakratnega plačila istih storitev ter plačil neopravljenih storitev izvajalcem obračunala in izplačala 4621 evrov preveč.


Bolnišnica za ženske bolezni in porodništvo Postojna je pogodbe z zdravniki sklepala brez soglasij delodajalca, pogodbe je sklepala za nedoločen čas ali pa jih podaljševala na več kot 12 mesecev. Tudi po uveljavitvi zakona za uravnoteženje javnih financ je imela sklenjene podjemne pogodbe s pravnimi osebami, z lastnim zaposlenim zdravnikom pa je sklepala podjemno pogodbo za izvajanje tržnih storitev, čeprav storitev ni opravljal izven rednega delovnega časa.

Analiz, s katerimi bi dokazala stroškovno upravičenost sklenitve posameznih pogodb, bolnišnica ni izdelala. Zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah ter neupravičenega izplačevanja dodatkov za delo v manj ugodnem delovnem času v času pripravljenosti na domu je izvajalcem izplačala najmanj 7673 evrov preveč, so še ugotovili na računskem sodišču.