Mirnopeški kolesar Blaž Jarc, član nemške profesionalne ekipe NetApp, je danes pripravil dobrodelni pohod za deklico Zalo. Udeleženci bodo z zbranimi prispevki deklici, ki ima cerebralno paralizo, pomagali pri izvajanju t.i. suittherapy, ki so se izkazale za izredno uspešne. Žal so omenjene terpije tudi zelo drage.
Pohodniki so se zbrali ob 9. 30 uri na igrišču pred OŠ Mirna Peč in se podali na pot: MIRNA PEČ - DOLENJI PODBORŠT - GRČ VRH - FRATA IN NAZAJ.ŠTARTNINE NI, ZBIRAJO PROSTOVOLJNE PRISPEVKI. Na Frati bo poskrbljeno za okrepčilo. V cilju Vas bo pričakal golaž, čaj, domače pecivo. Tistim, ki jim fizična pripravljenost ne dopušča prehoditi celotnega pohoda nudimo prevoz s kombiji na relaciji Frata – Mirna Peč.
Vsak udeleženec sodeluje v žrebanju, katerega nagrade so kolesarska oblačila profesionalne nemške ekipe NetApp. Zali bo namenjena tudi ''mini dražba'', od katere bo najvišji ponudnik sabo odnesel dres ekipe NetApp s podpisi vseh njenih kolesarjev.
Vsi, ki se pohoda niste uspeli udeležiti lahko prispevate svoj delež oz. nakazilo na:
Krajevna organizacija Rdečega Križa Mirna Peč, Trg 2, 8216 Mirna Peč, Transakcijski račun: SI56 03150-1000011681 s pripisom ''za Zalo''.
_________________________________________________________
Zala Hrastar je stara 7 let. Obiskuje 1. razred Osnovne šole Toneta Pavčka v Mirni Peči. Rada se igra s svojimi vrstniki, enoletno sestrico Lucijo, riše in ustvarja. Kadar je lepo vreme, čas preživlja zunaj in na sprehod vodi psička.
Zala ni običajen sedemletnik. Ima namreč cerebralno paralizo. Stanje zaradi katerega so močno omejene njene gibalne sposobnosti. Veliko večino svojega življenja preživi na invalidskem vozičku.
Z lanskim letom je v Slovenijo iz Amerike prišla nova oblika terapije za zdravljenje otrok s cerebralno paralizo. Imenuje se suittherapy. To tehniko so sprva uporabljali na astronavtih, ki so se jim je zaradi daljšega obdobja preživetega v breztežnostenm prostoru začele pojavljati atrofija mišic in osteoporoza.
Suittherapy velja za najbolj učinkovito metodo pri zdravljenju otrok s cerebralno paralizo. Prednosti terapije je zelo veliko: poleg povečanja mišične moči, gibljivosti in izboljšanje mišičnega tonusa nasploh, se učinki terapije hitro kažejo na področju ravnotežja, koordinacije, govora, senzorike.