Če nam je demenca položena v zibelko, je ne moremo preprečiti. Lahko pa razvoj demence ublažimo, če se motnje zavedamo in jo prepoznamo. Prvi branilec pred boleznijo je kolikor toliko zdrav način življenja, drugi pa pravilno jemanje pravih zdravil pravočasno, je povedala gostja v našem studiu, sicer predsednica društva Spominčica, Darka Pečnik.
Trend v zdravljenju po svetu in malo pozno tudi pri nas, je dovolj zgodnje ukrepanje. Preveč dolgo je bila v Sloveniji doktrina, da naj "ne strašimo" o upadanju umskih sposobnosti prezgodaj. Saj se tako ne da nič storiti. Postavili so diagnoze kot je nespecifična demenca. Prava diagnoza o bolezni reši negotovosti tako bolnika kot svojce. Če odkrijemo bolezen zgodaj, podarjamo bolniku dostojanstvo in temu prilagojeno načrtovanje življenja. Seveda s tem tudi svojcem. Kaj bom počel, kako se bom potrudil z lastnim zdravljenjem, mogoče grem še na potovanje in vidim dežele in stvari, ki si jih želim.... Načrtovano zdravljenje – seveda pravočasno – zavre bolezen tudi do deset let. Zdravila za bolezen ni. Vendar ga po svetu mrzlično iščejo.Še vedno pa se zgodi, da pripeljejo svojci bolnika k zdravniku že z napredujočo boleznijo. Hiter način življenja osiromaši medčloveške odnose in mladi v naglici ne opazijo, da je komunikacija med njimi in starši tako slaba in se pogovarjajo v stereotipih - o vremenu, vrtu, nadaljevankah,... Ne gre samo zato, da ljudje pridejo do zdravnika prepozno, ampak celo ne dobijo zdravil. Ljudi je zato potrebno ozaveščati o demenci, o prvih znakih, o preventivi , o umovadbi za starejše, o pomembnosti socialnih odnosov, o osamljenosti starejših v družbi.
Prebivalstvo je vse starejše. Pri 85.letih ima demenco že ena tretjina prebivalcev. Največkrat skrbi za svojca, ki ima plenice, je nemiren in zahteva 24-urno skrb njegov ostareli partner, ki tega gotovo ne zmore, kljub pomoči na domu in podobnih uslug. Zato bo potreben drugačen pristop na celostni obravnavi. Razvijati je potrebno nove oblike varstva, nove pristope v domovih za starejše, več zaposlenih, ki se bodo lažje in manj obremenjeno posvečali zgolj osebam z demenco. Tudi v Sloveniji imamo nekaj odličnih domov za starejše z inovativnimi pristopi pri oskrbi oseb z demenco. Pri nas ima izjemno pomembno vlogo pri ozaveščanju prebivalstva in tudi zdravstva, predvsem pa pri podpori svojcem obolelih z demeco prav Spominčica Slovenije.
Projekt Adam je vseslovenski raziskovalni projekt zgodnjega odkrivanja Alzheimerjeve demence na širši populaciji s pomočjo tehnike EEG in vrste vedenjskih testov. Trenutno potekajo testiranja v šestih slovenskih regijah. Na teste so se prijavili prostovoljci, starejši od šestdeset let. V tednu od 12. do 17. junija bo testirano približno 460 oseb. Metoda Adam je dosežek tudi slovenskega intelekta, na kar smo lahko zelo ponosni. Testiranje izvajajo strokovnjaki UKC Ljubljana s pomočjo Spominčic Slovenije in ZDUS- a. Nad testiranjem bedi strokovnjak dr. Zvezdan Pirtošek, sicer borec za ozaveščanje in skrb za bolnike z demenco. Če bodo rezultati zanesljivi, bomo pri nas lahko čez nekaj časa omenjeno testiranje Adam uporabljali za testiranje pri odkrivanju bolezni podobno kot Svit, Dora, Zora.
Možnost testiranja imajo tudi novomeški prostovoljci, saj testiranje poteka v prostoru društva upokojencev.