Janez Lenarčič Svet24.si

Komisarja Lenarčiča čaka bogato nadomestilo

strelec Svet24.si

Kako bo obdobje strelca do 21. 12. vplivalo na vsa...

damjan žugelj Necenzurirano

Afera slovenski Watergate: zakaj je preiskava ...

1663796110-042mv Reporter.si

Mirko Mayer mora bivši zaročenki plačati ...

urska zigrat tadej pogacar Ekipa

Urška Žigart spregovorila o morebitnem ...

Tamara Talundžić Njena.si

Kmetija: Tamara bo v novo leto vstopila samska

zlatko zahovic Ekipa

Zahović jasno in glasno o reprezentanci, Cesarju ...

Novice Trebnje

AVDIO: Akrapoviču Velika nagrada odličnosti in mojstrstva

Piše: Radio Krka/Lin&Nil

Čas objave:
17.11.2017 12:35

Igor Akrapovič je izjemen poslovnež. Njegovo mojstrstvo so izpušni sistemi. Še več - za svoje delo, odnos in zaposlovanje je pogosto med nagrajenimi.

»Mlademu mi ni uspelo postati svetovni prvak v motociklizmu, sem se pa naučil pripravljati tekmovalne motorje. Pozneje sem zaznal, da na trgu primanjkuje izpušnih sistemov, in se odločil, da bom nekaj ukrenil,« je o začetku uspešne podjetniške zgodbe na osrednji okrogli mizi že 26. Foruma odličnosti in mojstrstva v Trebnjem dejal direktor podjetja Akrapovič Igor Akrapovič. Prav slednji je letošnji prejemnik Velike nagrade odličnosti in mojstrstva, ki mu jo je predala evropska komisarka za promet mag. Violeta Bulc. Ob tem je dejala: »Zame je to pomembna čast, saj družino Akrapovič spremljam že dlje časa, način njihovega dela pa kaže, da resnično živijo za podjetje. Pomembno se mi zdi predvsem, kaj in koliko vlagajo v svoje ljudi,« je ob vročitvi nagrade dejala evropska komisarka.

Po Akrapoviču je formula za uspeh dosežena, ko imamo idejo, delavnost, poštenost in odnos do soljudi, ne smemo pa prehitro odnehati. »Po mojih izkušnjah smo prvih sedem ali osem let veliko žrtvovali, tudi znotraj družine, šele po tem obdobju smo lahko rekli, da smo dosegli neko stabilnost,« je pojasnil Akrapovič.

Izpostavil je tudi težave s pridobivanjem kadra. »Mladi odhajajo v tujino in tam tudi ostanejo, saj nismo znali ustvariti delovnih pogojev, težava je tudi v obdavčitvi.« Pojasnil je, da energijo za delo pridobi predvsem v tujini na različnih sejmih, kjer podjetje obiščejo tudi znani motociklisti. »Tujina mi daje vzpodbudo s poslovnega vidika. Imamo možnost širitve poslovanja za 80 odstotkov, vendar se zanjo ne bomo odločili, ker nimamo kadra,« je še izpostavil.

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je o izzivih odličnosti v svojem poklicu spomnila, da smo lahko odlični v vsem, s čimer se ukvarjamo. »Najraje se udeležujem dogodkov širom države, kjer srečujem velike ljudi. Zdi se mi, da včasih koga tudi spregledamo, ker ne živi v spodbudnem okolju, vendar mora država sama videti, da vsi otroci potrebujejo enake možnosti in priložnosti. Vsak je edinstven, treba pa mu je dati priložnost glede na njegove sposobnosti in želje,« je dejala.

Župan Občine Trebnje Alojzij Kastelic je spomnil, da izvedba tokratnega foruma pomeni premik v miselnosti. »Primerjati se moramo z najboljšimi, saj iz tega izhaja razvoj. Želim, da smo povezani, da podjetja iščejo sinergije, da ljudje iščejo dodano vrednost in da je vsak za skupnost pripravljen tudi kaj narediti. Poseben poudarek dajem mladi generaciji, na katero bi radi prenesli zmagovalno miselnost.«

Župan občine Ivančna Gorica Dušan Strnad je v pogovoru o širjenju mojstrskih znanj spomnil, da je ena izmed nalog občine ustvarjati pogoje za življenje in delo, ključni pa so zgledi, ki vlečejo. »Verjamem, da smo sposobni narediti čudeže,« je še dodal.

V okviru 26. Foruma odličnosti in mojstrstva so se sicer zvrstile tudi druge zanimive razprave. Na prvem panelu so gosti spregovorili o spodbujanju ustreznega okolja za odličnost in mojstrstvo mladih. V razpravi so sodelovali prof. dr. Slavka Kavčič z Ekonomske fakultete v Ljubljani, direktorica Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje Patricija Pavlič, ravnateljica Višje strokovne šole Grm Novo mesto Helena Jurše Rogelj, ravnatelja osnovnih šol Trebnje in Veliki Gaber Rado Kostrevc in Gregor Udovč ter mentorica Glasbene šole Trebnje Špela Lampret. »Majhni otroci so zelo dobri piarovci, saj nenehno sprašujejo in skušajo doseči svoje, nekje v četrtem razredu pa jih sistem ali starši utišajo. Moj izziv je, kako otroke znova spodbuditi k temu, da se začnejo oglašati,« je dejal Udovč. Govorniki so še izpostavili, da je ključno vzgajati vrednote in ne zgolj stremeti k uspehu, saj uspešni posamezniki niso nujno tudi ljudje z integriteto. Odličnost je treba živeti, pri mladih pa spodbujati ustvarjalnost in vedoželjnost, so bili enotni govorniki.

O tem, kako v lokalnih skupnostih spodbuditi klimo za doseganje vrhunskih rezultatov, so na drugem panelu razpravljali podžupan Občine Trebnje dr. Jože Korbar, kemik in častni občan Občine Trebnje prof. dr. Miha Japelj, župan Občine Ivančna Gorica Dušan Strnad, inovativni mladi kmet za leto 2016 Toni Kukenberger ter Jernej Gognjavec iz podjetja B&G Chillies. Govorci so se strinjali, da je lokalno okolje pomembno, pri preboju občin pa je ključna zmagovalna miselnost. »Mojster in odličnik je tisti, ki s svojo dejavnostjo dvigne kakovost življenje sebi in ljudem okrog sebe. Občina Trebnje se širi, ker vse več ljudi prepoznava odličnost,« je dejal Korbar. »Za uspeh so poleg naravnih danosti, ki jih moraš videti kot priložnost, pomembni še znanje, odprtost, upoštevanje potreb trga, ključno pa je odgovorno delo. Če si prvi na trgu, tako kot smo mi s senenim mlekom, pobereš smetano,« je izpostavil Toni Kukenberger.

Na zadnji okrogli mizi so sodelujoči osvetlili minulih 25 let odličnosti in mojstrstva ter se ozrli v prihodnost. Sodelovali so: zaslužni profesor mariborske Fakultete za organizacijske vede prof. dr. Jože Gričar, dekan novomeške Fakultete za organizacijske študije prof. dr. Boris Bukovec, Jožica Miklič, nekdanja predsednica Društva ekonomistov Dolenjske in Bele krajine, primarij dr. Željko Ostojič, kirurg, ter nekdanji predsednik Gospodarske zbornice Sloveniji (GZS) in ambasador odličnosti mag. Jožko Čuk. »Mislim, da je forum edino združenje, ki mu je uspelo povezati naravoslovce in družboslovce,« je dejal Čuk.

Trebanjski župan Alojzij Kastelic je sicer ob uvodu v forum spomnil, da je treba vplivati na mlado generacijo, ki je aktivna. »Želim si, da bi bili strokovnjaki na posameznih področjih botri novim generacijam, saj bi mladi tako imeli stike s tistimi, ki so uspešni na določenem področju.« Podobne poglede je delil tudi predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti akad. prof. dr. Tadej Bajd. »Vsakič, ko obiščem katero izmed slovenskih visokotehnoloških podjetij, z optimizmom zrem v prihodnost. Veliko takih podjetij je prav na Dolenjskem,« je še dejal.

Prav na forumu, ki ga je Občina Trebnje pripravila v sodelovanju s Centrom za izobraževanje in kulturo Trebnje ter Medobčinskim razvojnim centrom občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Trebnje, so predstavili odlične izdelke in storitve občine Trebnje. Med njimi so denimo omake iz čilija, ljubljanska trgovinica z domačimi dobrotami z Dolenjske, premična naprava za molžo krav, harmonike in slovita sorta korenčka. Zanimive razprave, s katerimi so izpostavili odličnost in spodbujali zmagovalno miselnost na različnih področjih, je z odličnim glasom pariral odličnosti udeležencev Omar Naber.

Župan Občine Trebnje Alojzij Kastelic


Direktor podjetja Akrapovič Igor Akrapovič


Evropska komisarka za promet mag. Violete Bulc