eurojackpot_studio Svet24.si

Eurojackpot bo odslej dražji

Finska Svet24.si

Po trčenju dveh helikopterjev umrlo pet ljudi, ...

Siniša Mali Necenzurirano

Kdo je slovensko podjetje, ki naj bi podkupovalo ...

grafika bokalce Reporter.si

Ograjena soseska milijonarjev: ruski tajkuni in ...

luka doncic 25 pm Ekipa

Bivši Dončićev soigralec zaradi Luka še vedno ...

petrol, igor-mravlja, klemen-bunderla, pot-neustavljivih, tehniski-muzej Svet24.si

Slutili smo, da se začenja ena najmočnejših ...

Piščanec na žaru Svet24.si

Top triki za peko piščančjega mesa na žaru

Novice Prevalje

57. Bralno leto Bralne značke

Piše: Radio Krka

Čas objave:
19.09.2016 15:55

16. septembra so na vseh slovenskih osnovnih šolah začeli bralno leto, in tako z branjem počastili dan zlatih knjig, 17. september, dan rojstva in smrti Franceta Bevka. Na ta dan smo na osnovnih šolah v Sloveniji prvošolcem razdelili slikanice 7 nagajivih Leopolda Suhodolčana in ilustratorja Marjana Mančka.

Bralno značko sta osnovala pisatelj Leopold Suhodolčan in prof. Stanko Kotnik. Prve - Prežihove značke - so bile podeljene maja 1961 na Koroškem. Od začetka devetdesetih let, ko se je gibanje posodobilo z motivacijskim programom S knjigo v svet, je to tudi njeno geslo.

Gibanje gradi na tradiciji bralnih značk, poimenovanih po slovenskih pisateljih, oz. Zveze bralnih značk Slovenije, ki je od sedemdesetih let dalje organizacijsko delovala kot eden nacionalnih programov v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije.

V letu 2002 se je Bralna značka organizirala kot samostojno Društvo Bralna značka Slovenije - ZPMS, njen program pa je še vedno del nacionalnega programa Zveze prijateljev mladine Slovenije in ima kot tak marsikje po Sloveniji močno organizacijsko in finančno zaslombo pri društvih ali zvezah prijateljev mladine. V strokovnem smislu gibanje od vsega začetka vodijo mentorji po šolah (od devetdesetih let dalje tudi po vrtcih in knjižnicah) - njihovo delo z mladimi je temelj Bralne značke.

Bralna značka spodbuja prostovoljno branje v prostem času. Ves čas se razvija kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti ter dejavnostim (šolske) knjižnice, hkrati pa je kot obšolska/interesna dejavnost lahko svobodnejša, bližja otrokom in mladim, in tako uspešnejša pri oblikovanju bralcev za vse življenje. Vseskozi se močno vključuje v strokovna in družbena prizadevanja, da bi se dvignila bralna pismenost posameznikov in družbe v celoti.

Bralna značka (na splošno ali določena spominska bralna značka z imenom po pisatelju) se najbolj množično dogaja na osnovnih šolah v Sloveniji, v tovrstno branje se vključuje več kot 70 % osnovnošolcev. V zadnjih petindvajsetih letih se po slovenskih vrtcih in splošnih knjižnicah zelo širi predšolska bralna značka, ki spodbuja predvsem starše, da berejo svojim otrokom v predšolskem obdobju. Bralna značka v srednjih šolah pa običajno deluje v obliki bralnih klubov. Za bralno značko berejo tudi slovenski otroci v slovenskem zamejstvu in na nekaterih območjih v slovenskem zdomskem/izseljenskem prostoru. Ocenjujemo, da v vseh programih vsako leto sodeluje več kot 140.000 otrok, ki berejo slovenske knjige. Vodi jih več kot 6.400 mentorjev (učiteljev, vzgojiteljev in knjižničarjev).

Oblike motiviranja za branje so zelo različne, mentorji jih prilagajajo objektivnim možnostim, predvsem pa interesom in željam mladih bralcev: pogovori o knjigah, bralni klubi, projektno delo, literarne uganke, kvizi, srečanja s književniki, sodelovanje pri literarnih ali šolskih glasilih ipd.
Ena od možnih poti za sodelovanje in informiranje je tudi spletna stran www.bralnaznacka.si, s spletnim mesečnikom Ostržek, ki ga po elektronski pošti prejema že več kot 2000 naročnikov. Bralna značka pa ima tudi svoj FB profil (www.facebook.com/bralnaznacka).

17. septembra gibanje vsako leto zaznamuje začetek bralnega leta, vsakič nekoliko drugače. Bralno dogajanje, ki v dneh okrog 17. septembra poteka po vsej Sloveniji, imenujemo Bralni maraton. Bralno leto se zaključuje med 8. februarjem in koncem šolskega leta, nekateri programi za spodbujanje branja pa so organizirani tudi v času šolskih počitnic.

Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS pripravlja seminarje in izobraževalno gradivo za mentorje ter pomaga pri organizaciji obiskov ustvarjalcev mladinske književnosti v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah ter knjižnicah. Mentorjem v pomoč posreduje priročnike za branje kakovostnih mladinskih knjig, ki ga tradicionalno pripravlja Pionirska - Center za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Mestna knjižnica Ljubljana. Na strokovnih podlagah priročnikov nastajajo tudi vsi drugi nacionalni seznami, ki so objavljeni na spletni strani Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS. Društvo že leta pripravlja motivacijska gradiva za mlade bralce, v zadnjem desetletju pa je pomemben del založniškega programa zbirka darilnih knjig Zlata bralka, Zlati bralec.

Ob podpori nekaterih slovenskih založb smo našim dejavnostim dodali ponudbo kakovostnih knjig s posebnimi popusti za šole in vrtce, ki izvajajo bralno značko, ter mentorje. Še dodatnih ugodnosti so deležni člani BZ ter društva in zveze prijateljev mladine po Sloveniji. Ponudba s predstavitvami knjig je dostopna na spletni strani.

Za izvajanje programov in projektov na republiški ravni Društvo Bralna značka Slovenije - ZPMS pridobiva sredstva na različne načine. Prijavlja se na razpise Javne agencije za knjigo RS, Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, sodeluje z Zavodom za šolstvo RS ... V veliko oporo so gibanju tudi donatorji, sponzorji. Tako založniški program Zlata bralka, zlati bralec vse od začetka podpira Telekom Slovenije (prej Mobitel), zadnji dve leti pa nam je v veliko podporo podjetje Hofer. V dolgoletni zgodovini gibanja so nam pomagala številna slovenska podjetja.

Bralna značka sodeluje s strokovnjaki s področja mladinske književnosti, s knjižnicami, s Pionirsko - Centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo (Mestna knjižnica Ljubljana), revijo Otrok in knjiga, s Slovensko sekcijo IBBY, Bralnim društvom Slovenije, Društvom slovenskih pisateljev, Društvom slovenskih založnikov, z založbami in knjigarnami, množičnimi mediji, kulturnimi in izobraževalnimi ustanovami ...


Na šestih izbranih osnovnih šolah v Sloveniji so slikanice slovesno razdelili slovenski avtorji:

OŠ ČEPOVAN: Žiga X. Gombač
OŠ DR. ANTONA TRSTENJAKA NEGOVA: Andrej Rozman Roza
OŠ FRANJA GOLOBA PREVALJE: Primož Suhodolčan
OŠ MAKSA PLETERŠNIKA PIŠECE (v sodelovanju z ZPM Krško): Tone Partljič
OŠ METLIKA IN OŠ PODZEMELJ (org. DPM Metlika): Desa Muck
OŠ TONETA ŠRAJA ALJOŠE NOVA VAS (BLOKE): Damijan Stepančič

BRALNA ZNAČKA DANES

vsako leto 140.000 bralcev
vsako leto več kot 70 % vseh osnovnošolcev
vsako leto 6.400 mentorjev branja v osnovnih šolah
vsako leto več kot pol milijona prebranih knjig

186.000 razdeljenih darilnih slikanic zbirke Zlata bralka, zlati bralec v zadnjih 13 letih
463.000 razdeljenih darilnih knjig v zadnjih 13 letih


Ob tej priložnosti bi se radi še posebej zahvalili podjetju Hofer, ki kot podpornik programa Društva Bralna značka Slovenije - ZPMS s svojim prispevkom že drugo leto omogoča, da so slikanico prejeli prav vsi prvošolci v Sloveniji in slovenski otroci zunaj njenih meja.