V soboto, 26. aprila 2025, se je v Dolnjem Ajdovcu odvil že 53. državni kviz Mladi in kmetijstvo (MIK), ki ga je gostilo Društvo podeželske mladine Suha krajina. To je dogodek, ki že več kot pol stoletja uspešno združuje izobraževanje, povezovanje in ljubezen do kmetijstva in vsako leto privabi najmanj tisoč glavo množico.
Pred samim kvizom je potekal tudi spremljevalni dogodek – interaktivni pogovor »Med zahtevami tradicije in nujnostjo razvoja«. V zanimivem pogovoru, ki ga je vodil Gašper Bergant, sta svoji zgodbi in izkušnje delila Ana Mrvar, 24. vinska kraljica Slovenije in 20. cvičkova princesa ter vinogradnica in Toni Kukenberger, kmet, podjetnik in lastnik Ekosirarne. Govorila sta o izzivih in priložnostih v kmetijstvu, o pomenu trajnosti ter povezovanju na podeželju.
Ana je povedala, da ji vinogradništvo v otroštvu ni bilo pri srcu, a je skozi čas v njem prepoznala pomembno življenjsko vrednoto. »Kot majhna nisem marala vinograda,« je priznala. »Potem pa sem videla, kako starša uživata, in mi je počasi priraslo k srcu.« Danes temelji njihova ponudba na trajnosti in spoštovanju tradicije. »Na trajnosti leži celotna ponudba. Pred propadom smo rešili več objektov, jih obnovili in jim dali turistično namembnost,« je pojasnila. Toni je izpostavil, da je uspeh v kmetijstvu tesno povezan z notranjim odnosom do dela in zavedanjem omejitev. »Če hočeš nekaj dobiti, se moraš nečemu odpovedati,« je dejal in dodal, da se mora vsak kmet naučiti tudi delegirati delo ter si vzeti čas zase. Kritičen je bil do zakonodaje, ki jo pogosto oblikujejo ljudje brez praktičnih izkušenj. »Vsak, ki bi pisal zakonodajo, bi moral imeti vsaj pet let prakse na področju, za katerega piše zakone,« je še poudaril. Oba sta se strinjala, da je prihodnost slovenskega podeželja v rokah mladih, ki bodo morali znati povezovati tradicijo s sodobnimi pristopi, biti odprti za spremembe in hkrati ohraniti temeljne vrednote spoštovanja do zemlje, narave in skupnosti. Le s povezovanjem, odprtim dialogom in iskanjem praktičnih rešitev bodo podeželske skupnosti lahko ohranile svojo vitalnost in razvijale nove priložnosti za življenje in delo na podeželju.
Kviz je s svojim nagovorom uradno otvorila predsednica DPM Suha krajina, Vesna Zarabec, ki je tekmovalce spodbudila z mislijo, da je njihov slogan »Drzni, ponosni in marljivi« primeren tudi za opis vrednot, ki domujejo v tekmovalcih, ki kažejo, da kmetijstvo ni samo preteklost, ampak tudi sedanjost in predvsem prihodnost. Vodja svetovalne službe KGZS - Novo mesto, Zdenka Kramar, je povedala, da na njihovem zavodu posvečajo veliko pozornosti ravno mladim, predvsem na področju kmetijske politike. Poudarila je, da je ključ do uspeha gospodarnost na kmetiji in na koncu tekmovalcem zaželela veliko znanja, komisiji pa uspešnega dela. Župan občine Žužemberk Jože Papež je pohvalil dobro sodelovanje z domačim društvom DPM Suha krajina in si zaželel, da zmaga ostane doma. Ob tem se je pošalil, da bodo v tem primeru naslednje leto zaprli kar državno cesto, ne zgolj lokalne. Predsednica Zveze slovenske podeželske mladine, Eva Golob, je že uvodoma povedala, kako zvezo tekmovalci vsako leto navdušijo s svojo pripravljenostjo, radovednostjo in predanostjo – vrednotami, ki jih kmetijstvo danes še kako potrebuje. V svetu, ki se hitro spreminja, ostaja namreč prav kmetijstvo temeljna panoga, ki ne skrbi le za našo prehransko varnost, temveč tudi za ohranjanje narave, tradicije in skupnosti.
Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Jože Podgoršek, je obudil spomine na svoja tekmovalna leta na kvizu Mladi in kmetijstvo in obenem poudaril, da je udeležba mladih na takem kvizu dokaz, da je v kmetijstvu potrebno veliko znanja, saj le-to, skupaj z izkušnjami, rojeva še boljše kmetijstvo, še bolj varno pridelavo hrane in trajnostno rabo naravnih virov.
Tekmovalci iz enajstih društev podeželske mladine iz vse Slovenije, so svoje znanje pokazali v štirih tematskih sklopih, ki so vsako leto nekoliko drugačna, letos pa v barvah: Predelava sadja, Manj izgub hrane in odpadne hrane, Senena prireja in Podeželska gre v svet. Kviz je potekal pod budnimi očmi strokovne komisije, ki so jo sestavljali Jana Žiberna, Tatjana Škof, Mojca Bozovičar, Alberta Zorko in Tadej Drnovšek.
Na dogodku je sodelovalo 11 ekip, med katerimi so se najboljše odrezali in tako zasedli prva tri mesta tekmovalci po naslednjem razporedu:
1. mesto: DPM Šentjur s tekmovalkami: Manca Korenjak Šoster, Kristina Trkmič Senica in Ana Korenjak Šoster;
2. mesto: DPM Kalček s tekmovalci: Manca Mostar, Jakob Koleša in Matija Kastelic;
3. mesto: DPM Krško s tekmovalkami: Tija Kotar, Tinkara Kranjčevič in Anja Rožič.
Iskrene čestitke, Šentjurčani!
Kulturni program so obogatili učenci podružnične šole Ajdovec in harmonikarji iz Društva harmonikarjev Mirna peč, večer pa so v ritmih domače in zabavne glasbe mlade na plesišče vabili ansambel Vražji muzikanti.
Odlična organizacija domačega društva DPM Suha krajina in dobro vzdušje so tudi letos dokazali, da dogodek Mladi in kmetijstvo ostaja eden ključnih povezovalnih in izobraževalnih dogodkov slovenske podeželske mladine.
zaHVALA
Zveza slovenske podeželske mladine se še enkrat zahvaljuje vsem udeležencem, partnerjem in sponzorjem ter predani (podeželski) ekipi DPM Suha krajina in ZSPM. Hvala Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in Kmetijsko gozdarskemu zavodu Novo mesto pri soorganizaciji dogodka. Hvala Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki je s sofinanciranjem omogočilo izvedbo kviza Mladi in kmetijstvo. Posebna zahvala še ekipi NLB, d.d. za vso podporo in doprinos kot glavni finančni partner Zveze slovenske podeželske mladine.