vulkan-izbruh Svet24.si

(Video) Na Islandiji spet izbruhnil vulkan, ...

strelec Svet24.si

Strelci: pustolovci, ki sovražijo obveznosti in ...

902430_1698149615-snezic2-16981495925 Necenzurirano

Še 52. tožba Roka Snežiča: od nas zahteva 10 ...

22842X1223 Reporter.si

Nov zaplet pri Anžetu Logarju: kompromitirana ...

luka doncic dallas pm Ekipa

Slabe novice iz Dallasa: Luka Dončić bo dlje ...

tilen-lotrič -1 Revija Stop

Tilen Lotrič božične okraske kupil že oktobra

zlatko zahovic Ekipa

Zahović jasno in glasno o reprezentanci, Cesarju ...

Kultura Kostanjevica na Krki

V kostanjeviški Galeriji Božidar Jakac odprli razstavo o kulturni krajini cistercijanov

Piše: STA

Čas objave:
03.06.2024 11:27

V Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki so odprli občasno razstavo Cisterscapes, kulturna krajina cistercijanov. Nastala je v sodelovanju z Muzejem krščanstva na Slovenskem iz Stične in bo na ogled do 31. decembra.

Panojska razstava nudi vpogled v kulturno krajino obeh cistercijanskih samostanov v Sloveniji, nekdanjega v Kostanjevici na Krki in še delujočega v Stični. Po splošnem uvodu o zgodovini cistercijanskega reda in obeh samostanih, so glavne značilnosti cistercijanske kulturne krajine predstavljene po tematskih sklopih: gospodarski in obrambni objekti, vinogradništvo, grangije (pristave), mlinarstvo, dvorci in gradovi, cerkve, ribniki in gozdovi.

Podatke o elementih kulturne krajine sta galerija in muzej zbirala v preteklih letih in jih vnesla v mednarodno spletno bazo, ki je služila kot osnova za vsebinske sklope. Razstavo, ki bo od 18. septembra do 21. decembra 2025 na ogled tudi v Muzeju krščanstva na Slovenskem, dopolnjujejo muzejski predmeti in replike, ki so povezani z obema samostanoma.



Galerija Božidar Jakac in Muzej krščanstva na Slovenskem sta v letu 2019 ob finančni podpori ministrstva za kulturo vključili v mednarodni projekt povezovanja in ohranjanja kulturne krajine ter dediščine cistercijanov v Evropi. V projektu sodeluje mreža sedemnajstih sodelujočih institucij v delujočih ali nekdanjih cistercijanskih samostanih iz šestih evropskih držav.

Cilji projekta so popularizacija znanja o kulturni krajini cistercijanov preko skupne baze podatkov in spletne strani ter aplikacije za transnacionalno pohodniško pot. Po letih raziskovanja in dela na projektu ter skupne kandidature so bili aprila vsi partnerji projekta nagrajeni z znakom evropske dediščine, ki ga podeljuje Evropska komisija, so sporočili iz Galerije Božidar Jakac.