profimedia-0937173421 Svet24.si

Več tisoč zaposlenih protestiralo pred sedežem ...

strelec Svet24.si

Strelci: pustolovci, ki sovražijo obveznosti in ...

zlato1 Necenzurirano

V sefu podjetja v lasti Cerkve za deset milijonov ...

22842X1223 Reporter.si

Nov zaplet pri Anžetu Logarju: kompromitirana ...

luka doncic dallas pm Ekipa

Slabe novice iz Dallasa: Luka Dončić bo dlje ...

nusa-cerar Revija Stop

Nuša Cerar: Želim biti obdana z iskrenimi ...

vlatko cancar Ekipa

Trener Denverja povsem strt zaradi Čančarja, kar...

Kultura Ljubljana

Praznični dan na Trubarjevi domačiji

Piše: STA, R.K.

Čas objave:
31.10.2022 08:27

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika.

Občina Velike Lašče in Javni zavod Trubarjevi kraji na Trubarjevi domačiji v Velikih Laščah danes pripravljajo praznični dan, njihova vrata bodo za obiskovalce odprta med 9. in 17. uro.

Vodenje Trubar in njegov čas bo organizirano ob 11. in ob 14. uri, ob 15. uri bodo v galeriji Skedenj potekale tudi knjigoveške delavnice v izvedbi zavoda Parnas. Ob 19. uri bo sledila slavnostna prireditev ob dnevu reformacije, na kateri bo slavnostni govornik dr. Kozma Ahačič, slovenski jezikoslovec in literarni zgodovinar. Sledil bo koncert vipavskega raperja Smaal Tokka, enega izmed zanimivejših slovenskih raperjev, ki je s preprostimi zgodbami v vipavskem dialektu postal glas, ki mu prisluhnejo vsi.

Reformacija kot versko, kulturno in politično gibanje se je začela 31. oktobra 1517, ko je nemški menih in profesor za biblijsko teologijo Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu obesil 95 tez, v katerih je zahteval prenovo Cerkve. Ena od idej reformatorjev je bila, naj bodo verske knjige v ljudskem jeziku, to pa je pomembno vplivalo na razvoj književnosti.

V tem času je nastala prva knjiga v slovenskem jeziku - Katekizem, ki jo je leta 1550 napisal Primož Trubar (1508-1586) in ji nato dodal še Abecednik. Dan reformacije kot državni praznik v Sloveniji praznujemo od leta 1992. Z njim se tako spominjamo tudi obdobja, ko smo dobili prve tiskane knjige.