Petdeset 3. poglavlje (v prevodu Triinpetdeseto poglavje) je naslov razstave fotografij, ki bodo do vključno srede, 31. julija 2024, na ogled na strokovnem oddelku Knjižnice Brežice.
Njihov avtor je umetnik Miljenko Ban, rojen v Slavonskem Brodu (Hrvaška). Na Filozofski fakulteti v Zadru je diplomiral iz angleškega jezika in književnosti ter pedagogike, status prevajalca pa je pridobil v Zagrebu. Je avtor petih pesniških zbirk, prevedenih v več jezikov. Je pridruženi član Društva hrvaških pisateljev, sodeloval je pri časopisu Večernji list, bil urednik revije Tribina, urejal in recenziral je pesniške zbirke, zadnja leta pa se ukvarja s fotografijo in digitalno umetnostjo.
Razstavo sestavljajo črno-bele in barvne fotografije, manjšega in večjega formata. Blaženka Baličević, prof., pa vsebino razstave povzame tako: »Pedeset 3. poglavlje je nova razstava fotografij Miljenka Bana, prof., v kateri nadaljuje korespondenco z naravo kot osnovo svojega likovnega izražanja. Avtorjev namen ni, da bi ga razumeli enoznačno, zato gledalcem ponuja peščico del, ki so nekaterim všeč, spet drugim ne. Nekaj pa je gotovo: »udomačil« se bo v pozitivne vtise svojih somišljenikov.
Ban posluša reko in morje, se pogovarja z rožami, si predstavlja ljudi, potuje po imaginarnih prostorih, raziskuje oblike, slika začetke življenja ... In vse to z željo, da bo drugačen, unikaten in prav nič ukalupljen v vzorce vsakdanjega življenja. Njegove fotografije so bogate z domišljijo; ne morete se izogniti in ne zajadrati v ta nenavaden svet; upam si reči, prostor domišljije in iluzije. Avtor vam ne bo predstavil idilične slike reke, temveč narasle in nevarne reke, ponudil vam bo razkošno in dišečo lepoto rože, nenavadno zanimiv avtoportret, drevo, ki rojeva novo življenje, pajčevino, ki skozi nekakšna zamegljena stekla zastira pogled, ženski akt v morski peni ...
In potem, ko pomislite, da je avtor včasih turobno razpoložen, se motite. On namreč slavi življenje, se ga veseli, oblikuje nova pesniška obzorja. Zato si je vredno ogledati razstavo tega vsestranskega ustvarjalca – pisatelja, novinarja, prevajalca, pedagoga, recenzenta –, da bi razumeli bistveno sporočilo: življenje je umetnost.«
Prijazno vabljeni k obisku in ogledu v odpiralnem času knjižnice.