policijski čoln Svet24.si

Slovenski policijski čoln tokrat še cenejši

20250703-01454373 Svet24.si

Golob: Cern najboljše kar lahko dosežeta Evropa ...

fotka 4 Necenzurirano

Afera odpadki: zakaj so inšpektorji spregledali, ...

zobje kri zobar Reporter.si

Resnična zgodba iz Ljubljane, ki bi lahko bila ...

doncic Ekipa

Dončić v reprezentanci Slovenije z legendo ...

Preventivno gasilsko vozilo_Art kamp 3 Svet24.si

Požar doma: preverite, kako ukrepati

ogrevanje, denar leti skozi dimnik Svet24.si

Sedaj je pravi čas za razmislek o ugodnem ...

Kultura Kočevje

Na Kočevskem začenjajo Dneve kočevarske kulture

Piše: STA

Čas objave:
16.09.2022 09:46

V kočevski občini danes začenjajo Dneve kočevarske kulture, s katerimi skušajo ohranjati dediščino kočevskih Nemcev, ki so na območju Kočevja in okolice živeli do konca druge svetovne vojne. V treh dneh se bo v Kočevju in okolici zvrstilo več dogodkov, njihov častni pokrovitelj je predsednik Borut Pahor.

Danes dopoldne Zavod Putscherle, ki skrbi za promocijo in ohranjanje kulturne dediščine Kočevske, v Osnovni šili Stara Cerkev pripravlja izobraževalno-ustvarjalno delavnico za otroke o čebelarski dediščini na Kočevskem, nato še predavanje o pripovedni dediščini Kočevske.

V soboto dopoldne bo Pokrajinski muzej Kočevje v vaškem domu in na igrišču v Koblarjih pripravil spoznavanje kočevarske kulture, skupaj z nekaterimi osnovnimi šolami pa še likovno kolonijo Koblarji. Popoldne bosta prav tako v Koblarjih sledilo predavanje o kočevarski dediščini in voden ogled vasi.



V nedeljo popoldne bo v Pokrajinskem muzeju Kočevje slovesna predaja grba z bogatim kulturnim programom.

Kočevski Nemci so bili v Kočevju in okolici prisotni 600 let, od 14. stoletja do izselitve med drugo svetovno vojno med letoma 1941 in 1942. Pred preselitvijo leta 1940 je bilo na Kočevskem približno 12.000 pripadnikov nemške narodnosti. Pred drugo svetovno vojno je bilo na Kočevskem 177 naselij kočevskih Nemcev, zdaj jih 112 ne obstaja več.