poročila, mediji Svet24.si

Kaj trenutno najbolj skrbi Slovence in koga vidijo...

policija Svet24.si

Foto: Italijo pretresata umora dveh študentk

matej lahovnik-pl Necenzurirano

Matej Lahovnik in Milan Medved bosta nadzirala ...

1743507149-172a8986-1743507076089 Reporter.si

»Kaj je, Vodušek, a vohaš kri?« je Tone Rop ...

domen prevc Ekipa

Avstrijec takoj vedel, da bo rekord, na Eurosportu...

Piškoti Njena.si

Ideje za božanske velikonočne sladice

Deklaracije Svet24.si

Na kaj paziti pri nakupu živil?

Kultura

Geto Theresienstadt: Slike in risbe umetnikov v Terezinu iz zbirke v Morešetu in Teresienstadt: Kot-da mesto

Piše: Mihaela Kovačič, Posavski muzej Brežice

Čas objave:
31.01.2025 11:54

V četrtek, 30. 1. 2025, je v Posavskem muzeju Brežice potekalo odprtje dveh razstav s skupnim imenom Geto Theresienstadt: Slike in risbe umetnikov v Terezinu iz zbirke v Morešetu in Teresienstadt: Kot-da mesto. Gostujoča razstava Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor poteka v okviru projekta Šoa – spominjajmo se, ki je vseslovenski projekt ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, 27. januarja.

Razstava Risbe in slike umetnikov v Terezinu iz zbirke v Morešetu predstavlja izbor del treh umetnikov, ki so bili med drugo svetovno vojno internirani v getu Terezin: Lea Haasa, Bedřicha Fritte in Josepha (Joa) Eduarda Adolfa Spierja. Njihova dela so svojstveno, a verodostojno pričevanje o resničnem življenju v terezinskem getu, ki so ga nacisti skušali prikazati kot »vzorčni geto«, da bi tako prikrili brutalno zatiranje 34.000 zapornikov, ki so bili tam pobiti, in skoraj 87.000 ljudi, ki so bili od tam poslani v uničevalna taborišča. Likovna dela danes hrani Morešet - Spominski center Mordehaja Anieleviča za preučevanje in raziskovanje holokavsta v Izraelu, razkrivajo nam ne samo umetniško estetiko njihovih avtorjev pač pa tudi kruti vsakdan življenja v nacističnem getu.

Ob premierni slovenski predstavitvi razstave spominskega centra Morešet je bila pripravljena tudi spremljajoča razstava Theresienstadt: Kot-da mesto avtorja Borisa Hajdinjaka, direktorja Sinagoge Maribor, ki izvirno razstavo postavlja v širši kontekst, tudi v navezavi na slovenski prostor (npr. gestapovec dr. Siegfried Seidl je bil leta 1941 najprej Eichmannov predstavnik v Mariboru, nato je ustanovil taborišče Rajhenburg in še pred koncem leta geto Terezin/Theresienstadt, kjer je bil poveljnik do leta 1943).



Pomemben del razstave je tudi film sestavljen iz odlomkov medvojnih filmov posnetih v Theresienstadtu ter glasba iz geta posneta prav za to razstavo.

Obiskovalce sta najprej pozdravili Alenka Černelič Krošelj, direktorica Posavskega muzeja Brežice in podžupanja Občine Brežice Mojca Florjanič. Razstavo je predstavil Boris Hajdinjak, direktor Sinagoge Maribor in avtor razstave Teresienstadt: Kot-da mesto. Slavnostni govornik na odprtju je bil Njegova ekscelenca dr. Jiří Kuděla, veleposlanik Češke republike v Ljubljani. Za glasbeno spremljavo je poskrbela Glasbena šola Brežice z nastopom učencev Katarine Petrič in Martina Ureka.