f-16 Svet24.si

Ukrajina med boji izgubila še enega lovca F-16

hrvaška policija Svet24.si

Kmetica bosa bežala čez njivo, za njo goloprs in...

slovenske železnice Necenzurirano

Kam so izginili milijoni evrov iz fiktivnih poslov...

bojan pozar Reporter.si

Janša, vrni se: podjetjem Bojana Požarja upada ...

carlo ancelotti 2 Ekipa

Bomba iz Madrida: Znan nov trener Reala, čaka ...

petrol, igor-mravlja, klemen-bunderla, pot-neustavljivih, tehniski-muzej Svet24.si

Slutili smo, da se začenja ena najmočnejših ...

hibrid, hibridni-pogon, avto, volkswagen Svet24.si

5 mitov o priključnih hibridih, ki so daleč od ...

Kronika

Zaradi nedovoljenih predelav in drugih kršitev cestno prometnih predpisov zasegli več mopedov

Piše: PU Novo mesto

Čas objave:
16.05.2025 11:55

Policisti PU Novo mesto so minuli teden poostreno kontrolirali voznike mopedov. V zadnjem obdobju smo namreč prejeli več obvestil občanov, ki jih je motila prehitra in objestna vožnja voznikov mopedov. Pri kontroli so policisti uporabljali tudi prenosno napravo, s katero so ugotavljali nedovoljene predelave oziroma ali moped dosega večje hitrosti od dovoljene in konstrukcijsko določene. V cestnem prometu so namreč dovoljena samo lahka motorna vozila, ki peljejo do 25 km/h. Uporaba lahkih motornih vozil, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost presega 25 km/h ali so širša od 80 cm v cestnem prometu ni dovoljena.

Zakon o motornih vozilih določa, da policisti lahko zasežejo vozilo, ki je predelano tako, da presega največjo moč motorja ali največjo konstrukcijsko hitrost, določeno predpisih za homologacijo za posamezno kategorijo vozil.

Policisti PP Novo mesto so 9. 5. okoli 11. ure med kontrolo prometa na Šegovi ulici ustavili voznika lahkega motornega kolesa Sym orbit 3. Z napravo za meritve hitrosti lahkih motornih vozil je bilo ugotovljeno, da je vozilo nedovoljeno predelano, največja izmerjena hitrost je znašala 57,9 km/h. 17-letnemu kršitelju so moped zasegli in zaradi kršitev Zakona o motornih vozilih na sodišče naslovili obdolžilni predlog.

Prav tako 9. 5. so na Ljubljanski cesti zaradi suma nedovoljene predelave motornega kolesa ustavili 17-letno voznico lahkega motornega kolesa Sym jet 4. Ugotovili so, da je vozilo nedovoljeno predelano, največja izmerjena hitrost je znašala 57 km/h. Motorno kolo so zasegli in napisali obdolžilni predlog.

Med kontrolo prometa na Ulici Slavka Gruma so okoli 18. ure ustavili voznika lahkega motornega kolesa Yamaha aerox. 16-letni kršitelj je vozil nedovoljeno predelano vozilo, največja izmerjena hitrost je znašala 44,6 km/h.

Policisti PPP Novo mesto so med kontrolo prometa na regionalni cesti pri Muhaberju ustavili voznika mopedom Riyas yumco in ZMA 150. Ugotovili so, da so na mopedih opravljene nedovoljene predelave, saj sta dosegala hitrosti 44 km/h in 28 km/h.

Na lokalni cesti pri naselju Grm na območju Trebnjega so prav tako 9. 5. ustavili voznika kolesa z motorjem Peugeot speed. 17-letniku, ki je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, so moped zasegli in zaradi kršitve na sodišče naslovili obdolžilni predlog.

Metliški policisti so v noči na 10. 5. v Metliki kontrolirali voznika lahkega motornega kolesa Yamaha aerox. 15-letnik je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja in pod vplivom alkohola. Yamaho so mu zasegli in o kršitvah z obdolžilnim predlogom seznanili sodišče.

Novomeški policisti so 11. 5. v Zburah zaradi suma nedovoljene predelave ustavili 15-letnega voznika lahkega motornega kolesa Fire fox 25. Z napravo za merjenje hitrosti je bilo ugotovljeno, da lahko motorno kolo lahko razvije hitrost 40,8 km/h. Vozilo so zasegli in napisali obdolžilni predlog.


14. 5. so v Novem mestu kontrolirali voznika lahkega motornega kolesa Sym orbit 25. Zaradi suma nedovoljene predelave so odredili izredni tehnični pregled, kjer je bilo ugotovljeno, da vozilo lahko razvije hitrost 60 km/h. Lahko motorno kolo so 17-letniku vozilo zasegli in o kršitvah z obdolžilnim predlogom seznanili sodišče.

Motorno vozilo policisti v takih primerih zasežejo tudi, če kršitelj ni lastnik vozila. Zasežene vozila se hranijo pri sodnih izvršiteljih oziroma pooblaščenih izvajalcih hrambe. Zaseženo vozilo policija z obdolžilnim predlogom preda sodišču, ki v nadaljevanju odloča o zaseženem motornem vozilu in stroških postopka.

Policisti bodo nadaljevali s pogostejšo kontrolo voznikov mopedov in ugotavljali nedovoljene predelave. Vsem lastnikom in voznikom mopedov svetujemo, da vozil ne predelujejo, saj na ta način poslabšajo varnostne in okoljevarstvene lastnosti. Tako predelana vozila niso nevarna le za mopediste, ampak predstavljajo nevarnost tudi za ostale udeležence v prometu.

18. člen ZMV-1

(predelana vozila)
(1) Postopek posamične odobritve predelanega vozila se izvede tudi za vozilo, katerega skladnost s predpisi je že bila ugotovljena, če je bila na njem pozneje narejena predelava (v nadaljnjem besedilu: predelano vozilo), ki ustreza vsaj enemu od naslednjih kriterijev:
1. se nanaša na podatke, evidentirane v postopku registracije vozila;
2. vpliva ali bi lahko vplivala na homologirane dele vozila;
3. vpliva ali bi lahko vplivala na varnost vozila.
(2) Zamenjava katerega koli dela vozila z njegovim nadomestnim delom, razen dela, na katerem je identifikacijska številka vozila, se ne šteje za predelavo na vozilu.
(3) Za predelavo iz prvega odstavka tega člena se ne štejejo spremembe, opravljene na vozilu, iz 52. in 53. člena tega zakona.
(4) Predelave in spremembe na vozilu, ki pomenijo poslabšanje njegovih varnostnih ali okoljevarstvenih lastnosti, niso dovoljene.
(5) Z globo 4.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 400 eurov. Z globo 400 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.
(6) Z globo 4.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki v prometu uporablja vozilo, ki je bilo predelano, pa ta predelava ni bila odobrena v skladu s prvim odstavkom tega člena oziroma sprememba iz 52. člena tega zakona ni bila vpisana v evidenco, njihova odgovorna oseba pa z globo 400 eurov. Z globo 400 eurov se kaznuje za ta prekršek lastnik oziroma uporabnik vozila oziroma uporabnica vozila (v nadaljnjem besedilu: uporabnik vozila), če je fizična oseba.