Poročali smo že, da je včeraj popoldne zagorelo na deponiji v podjetju za zbiranje in predelavo odpadkov Ekosistemi v naselju Zalog pri Straži. Zagorele so odpadne plastične mase in lesni sekanci. Gasilci so se vso noč borili z ognjenimi zublji in požar zvečer spravili pod nadzor. Zdaj je tam požarna straža. Z Zaloga se je zjutraj še vedno širil smrad in gost dim.
V podjetju za zbiranje in predelavo odpadkov Ekosistemi v naselju Zalog v občini Straža so včerj ob 16:07 zagorele odpadne plastične mase in lesni sekanci. Požar se je razširil na objekte v podjetju in ogrožal bližnji gozd in stanovanjski objekt.Požar je gasilo 178 gasilcev iz 26 prostovoljnih gasilskih društev in iz novomeške poklicne enote. Pri gašenju požara jim je dobro uro pomagal tudi helikopter Slovenske vojske. Zaradi širjenja dima so evakuirali 38 prebivalcev bližnjega naselja. Delavci Elektro podjetja so izklopili daljnovod, zato so prebivalci območja naselja Zalog ostali brez elektrike, zaradi večjega odvzema vode iz hidrantnega omrežja pa je bila posledično motena oskrba s pitno vodo v novomeških naseljih Drska, Brod, Meste njive in Kamence.
Podjetje Geoplin je preventivno izklopilo bližnji plinovod. Aktivirani so bili tudi pripadniki Civilne zaščite Ekološki laboratorij mobilna enota ELME Inštituta Jožef Štefan, Mobilna enota za meteorologijo in hidrologijo Agencije RS za okolje, Nacionalni inštitut za javno zdravje OE Novo mesto, Urada za varno hrano, veterino in varstvo rastlin, KORK-a Krajevna organizacija Rdečega križa, Štab CZ Občine Straža, Poveljnik civilne zaščite RS, Regijski poveljnik CZ za Dolenjsko, vodja Izpostave URSZR Novo mesto ter glavni inšpektor IRSVNDN.
Ko so gasilci požar omejili, jih je 55 iz GRC Novo mesto in OGP Šmarjeta in Škocjan ter GZ Šentjernej ostalo na nočni straži.
Zaradi vdihavanja dima in lažjih poškodb so reševalci nujne medicinske pomoči iz novomeškega, trebanjskega in črnomaljskega zdravstvenega doma na kraju požara oskrbeli 29 gasilcev, enega pa so zaradi preveč vdihanega dima odpeljali na novomeško urgenco.
Na območju Zaloga v radiu 5 km zapirajte okna in se ne zadržujte na prostem.
Na kraju požara je bilo včeraj zaradi nič kaj obetavnih prvih informacij in pričakovanih posledic - grozila je eksplozija - tudi več policijskih patrulj s celotnega območja policijske uprave Novo mesto. Policisti so zavarovali območje ter tako interventnim službam gasilcev, reševalcev in drugih strokovnih služb omogočili nemoteno delo, prebivalcev pa varno evakuacijo. Policija je svoje aktivnosti usklajevala s štabom civilne zaščite in interventnimi službami.
Požarišče bo ostalo zavarovano s trakom "policija", gibanje pa ostaja omejeno vse do zaključka dela interventnih služb oziroma do zaključka ogleda kraja požara.
V delo so se kmalu po sprejemu obvestila o požaru vključili kriminalisti in kriminalistični tehniki. Kraj si bodo podrobno ogledali in preiskali vzroke, ko bodo strokovne službe ocenile, da je gibanje na območju dovolj varno. Predvidoma naj bi se to zgodilo v nekaj dneh, do takrat pa se stanje in dogajanje dokumentira, ves čas pa zbirajo tudi obvestila morebitnih očividcev in drugih, ki bi lahko dali koristne podatke za kasnejše postopke.
Naj opozorimo, da je gibanje na območju še vedno omejeno! Policisti bodo tam prisotni, dokler bo potrebno, tudi zaradi varovanja domov in premoženja oseb, ki so bile začasno evakuirane. Vstop na območje je dovoljen le interventnim in strokovnim službam, ki pomagajo pri gašenju, sanaciji pogorišča, oceni škode, meritvam ipd. Predvidoma bo ukrep evakuacije veljal vsaj še danes dopoldne oziroma do preklica zaradi povečane koncentracije dima in plinov.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je na svoji spletni strani objavil napotke prebivalcem na območju požara v Zalogu in bližnji okolici:
Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju. Plinom in delcem, ki nastajajo pri požaru, smo neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje pa lahko tudi preko hrane in vode. Z vdihavanjem ali zaužitjem te snovi vstopijo v naš organizem in lahko škodljivo vplivajo na naše zdravje. Posledice za zdravje so lahko takojšnje ali zakasnele. Močno so odvisne od vrste onesnaževala, količine vnesene v telo, časa in stopnje izpostavljenosti, načina vnosa ter dovzetnosti posameznika.
Vdihavanje visokih koncentracij delcev in drugih onesnaževal lahko povzroča takojšnje draženje dihalnih poti, prizadene pa lahko tudi druge organske sisteme. Telo se v takšnih primerih odzove z vnetjem sluznic, ki ima za posledico solzenje oči in izcedek iz nosu, kašljanje in oteženo dihanje. Težave bolnikov z obstoječimi akutnimi in kroničnimi boleznimi dihal (npr. astma ali kronične obstruktivne pljučne bolezni - KOPB) se lahko povečajo. Stanje bolezni se lahko poslabša tudi pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja, poveča se tudi možnost za nastanek srčne kapi.
Še posebej so ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal (astmo, KOPB in bolniki z drugimi kroničnimi pljučnimi boleznimi), sladkorni bolniki.
Onesnaženemu zraku se lahko izognemo le z umikom v manj onesnaženo okolje. Nekaj časa lahko to zagotavljamo z zadrževanjem v zaprtih prostorih.
Delce, ki so lahko dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko tudi zaužijemo. Med drugim se namreč posedajo tudi na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Z dežjem se spirajo tudi v tla, tako bi se lahko preko podtalnice onesnažila tudi pitna voda.
PRIPOROČILA PREBIVALCEM:
Ves čas upoštevajte priporočila ekip za reševanje oz. Uprave RS za zaščito in reševanje.
Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in čutijo zdravstvene težave naj se posvetujejo s svojim zdravnikom.
Osebna dekontaminacija: če ste bili izpostavljeni materialom, ki so nastajali pri požaru, odstranite prah in kontaminirano obleko ter jo shranite v plastično vrečko. Izpostavljeno kožo operite z velikimi količinami mila in vode. Obrišite se in ponovno izperite. Izogibajte se prizadetih območij razen, če so reševalne ekipe že sporočile, da je vrnitev na prizadeta območja varna.
Če je v okolici pogorišča še vedno izrazit vonj, smrad po požaru, priporočamo zadrževanje izven območja ali v zaprtih prostorih. Zadrževanje v zaprtih prostorih je začasna rešitev, saj se koncentracije onesnaževal v zraku v notranjih prostorih tudi pri zaprtih oknih in vratih počasi izenačijo s koncentracijami zunaj.
Če je vidna kakršnakoli onesnaženost okolja, je najbolje, da se temu področju izognemo dokler ta območja niso očiščena.
Izogibajte se dotikanju izpostavljenih površin, tekočin, ki so povezane s požarom in čim bolj zmanjšajte izpostavljenost izpustom v zrak tako, da se gibljete proti vetru ali stran od ognja oz. pogorišča.
Uporaba pitne vode - upoštevajte priporočila upravljavca vodovoda oz. Uprave RS za zaščito in reševanje.
Priporočamo, da vrtnin in sadja, ki bi glede na doseženo stopnjo rasti oz. zrelosti že bili primerni za uporabo, ne uporabljate. Navedena priporočila veljajo tudi za ostale plodove do objave nadaljnjih navodil ter s tem povezanih morebitnih drugačnih napotkov oziroma novih priporočil.
Če je možno, preprečite raznos onesnažil (pepela) v neonesnažena območja (npr. menjava obutve pri prehodih iz onesnaženega predela v čisti, iz vrta v stanovanje).
Vrtci, ki so locirani v območju, ki je bilo izpostavljeno dimu in/ali sajam, naj prvi dan po požaru ne obratujejo, nato pa naj pridobijo in upoštevajo navodila pristojnih institucij. Enako velja tudi za športna društva, prireditve na prostem ...
Iz občine Straža smo prejeli sporočilo za javnost, ki so ga skupaj oblikovali župan Dušan Krštinc, poveljnik CZ Dolenjske regije Klemen Gorše, Poveljnik GRC Novo mesto in vodja intervencije Gregor Blažič in Poveljnik CZ Občine Straža Martin Krštinc. Zapisali so, da je trenutno na požarišču 11 poklicnih in 37 prostovoljnih gasilcev iz 7 gasilskih društev, ki nadzirajo požar. Za gašenje požara so dopoldne aktivirali vojaški helikopter, na terenu pa so ekipe CZ, Ekološkega laboratorija Inštituta Jožef Štefan, Mobilne enote za meteorologijo in hidrologijo, Nacionalnega laboratorija za okolje in hrano, Urad za varno hrano … Še vedno velja ukrep, da se okoliški prebivalci zadržujejo v hišah pri zaprtih oknih, so še zapisali v izjavi za javnost.
V novomeški bolnišnici so v sporočilu za javnost zapisali: "Ob 17 uri smo prejeli klic od policije in bili obveščeni o požaru v podjetju, ki se ukvarja s predelavo odpadkov. V prvem kontaktu smo bili opozorjeni, da bi lahko prišlo tudi do kemijske nesreče, oziroma da obstaja možnost priliva večjega števila zastrupljenih oseb z dimom in ogljikovim monoksidom.Po prejetem klicu je triažna medicinska sestra sprožila postopke po protokolu za množične nesreče. Obveščeni so bili vodstveni delavci ustreznih služb, ki so takoj organizirali pogoje za sprejem in obravnavo večjega števila poškodovanih. Zdravstveni dom Novo mesto je aktiviral potrebne mobilne enote nujne medicinske pomoči, ki so bile ves čas prisotne na prizorišču. Že pred njihovim prihodom so policisti v Splošno bolnišnico Novo mesto pripeljali enega poškodovanega gasilca, ki smo ga oskrbeli v Urgentnem centru. Šlo je za srednje hudo zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Po ustrezni oskrbi je oseba zapustila našo ustanovo. Ostale gasilce, ki so bili zastrupljeni na prizorišču, so oskrbele mobilne enote ZD Novo mesto. V sodelovanju z vodjo reševalne službe ZD Novo mesto in direktorico ZD Novo mesto smo ob 19. uri preklicali protokol za množične nesreče. Preko noči pa smo ohranili dodatne kadrovske vire, če bi prišlo do ponovnega zagona požara in posledično povečanega priliva poškodovanih ali zastrupljenih oseb. Ves čas trajanja dogodka smo bili v kontaktu z dispečerskim centrom in jih sproti obveščali o naših prostih kapacitetah in razpoložljivih kadrovskih virih," sta v sporočilu za javnost zapisala predstojnik Urgentnega centra Bojan Kostić in strokovni direktor bolnišnice Novo mesto Milivoj Piletič.
Našim poslušalcem hvala za vse včerajšnje fotografije, informacije in videoposnetke. Vseh žal nismo objavili, ker so bili nekateri precej podobni. Hvala za razumevanje!