Na včerajšnji izjavi za javnost Policijske uprave Novo mesto je Franci Božičnik, vodja Sektorja kriminalistične policije PU Novo mesto predstavil aktivnosti kriminalistov na področju preiskovanja kaznivih dejanj v povezavi s sumom nezakonitega zakopavanja odpadkov na območju Krškega in prizadevanja slovenske policije pri preprečevanju in preiskovanju kaznivih dejanj s področja okoljske kriminalitete.
Okoljska kriminaliteta je prednostna naloga policije, zato so v policiji pristopili k sistemski ureditvi in opredelitvi obravnavanja okoljske problematike v Sloveniji s ciljem, da odkrivajo in preprečujejo kazniva ravnanja skupaj z drugimi pristojnimi službami ter da se preprečijo onesnaženja, ki imajo lahko dolgotrajnejše posledice za okolje in zdravje ljudi.
Kriminalistična policija vodi intenzivno kriminalistično preiskavo v povezavi s sumom nezakonitega zakopavanja odpadkov na območju Krškega. V okviru preiskave kriminalisti izvajajo številne aktivnosti, zbirajo obvestila o domnevnih nepravilnostih, vrednotijo zbrane podatke in pri preiskavi sodelujejo s pristojnimi institucijami ter jim predlagajo izvedbo posameznih aktivnosti v njihovi pristojnosti. V primeru novih informacij, tudi tistih, ki se pojavljajo v medijih, okoliščine preverjajo in o ugotovitvah seznanjajo pristojno tožilstvo.
Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto so že v letu 2023 zoper dve fizični osebi na Okrožno državno tožilstvo Krško podali kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja Obremenjevanje in uničevanje okolja po II. točki I. odstavka in II. odstavkom 332. člena KZ-1. Odgovorni osebi v podjetju sta bili osumljeni, da je podjetje od leta 2022 nezakonito opravljalo dejavnost ravnanja in skladiščenja z odpadki in sicer v nasprotju z 19. členom Uredbe o odpadkih.
Med kriminalistično preiskavo v letu 2024 je bilo ugotovljeno, da je podjetje po podaji kazenske ovadbe (2023) pridobilo dodatna dovoljenja pristojnih institucij. Pri inšpekcijskih pregledih, opravljenih na pobudo kriminalistov, inšpektorji niso ugotovili nepravilnosti. Kriminalisti so zato na pristojno državno tožilstvo v Krškem na podlagi desetega odstavka 148. člena Zakona o kazenskem postopku podali poročilo.
Kot rečeno, v tem primeru se intenzivna kriminalistična preiskava nadaljuje, tudi na podlagi novih informacij, o ugotovitvah seznanjajo državno tožilstvo.
Okoljska kriminaliteta, predvsem pa nezakonito pošiljanje nevarnih in nenevarnih odpadkov, postaja eden od donosnejših nezakonitih poslov na območju EU. Nezakonito trgovanje in prevoz nevarnih in nenevarnih odpadkov predstavljajo potencialno veliko ogroženost za okolje in družbo. Organizirane kriminalne združbe poskušajo prevzeti in prodreti v družbe, ki se legalno ukvarjajo s prometom z odpadki in pod krinko legalnosti nadaljevati z nelegalnimi aktivnostmi. Gre za povsem nove pojavne oblike kriminalitete v smislu atipičnosti klasičnega ali organiziranega kriminala, kar tovrstna dejanja postavlja na veliko višjo raven zahtevnosti preiskovanja. Zato je za uspešen boj zoper ekološko kriminaliteto treba veliko strokovnosti, poznavanja problematike, proaktivnega dela in učenja okoljske zakonodaje ter drugih predpisov.
Okoljska kazniva dejanja pogosto sovpadajo z drugimi hudimi kaznivimi dejanji, kot so korupcija, pranje denarja, ponarejanje in drugimi. Postopki obravnave in preiskovanje ter seveda pregon kaznivih dejanj zoper okolje so pogosto zapleteni, saj lahko ta kazniva dejanja zagreši, ali pomaga pri izvršitvi, cela vrsta akterjev, od posameznikov, podjetij, korporacij in podkupljenih uradnikov, organiziranih kriminalnih združb, ali pa kombinacija vseh naštetih, kar za preiskovalce in tožilce predstavlja poseben izziv. To ne zahteva samo poglobljeno teoretično in praktično znanje, zmogljivosti in sposobnosti, temveč tudi inovativne pristope sodelovanja ter okrepljeno preprečevanje navedenih dejanj.
V Sloveniji smo v preteklem obdobju obravnavali odmevnejše primere nesreč, ki so povzročile znatno okoljsko škodo ali resno ogrozile varnost vodnih virov. Ti primeri potrjujejo, da preiskovanje ekološke kriminalitete pridobiva na pomembnosti in teži. Zavedanje, da je okolje krhko in da z nespametnimi dejanji lahko povzročimo zelo hude posledice, ki vplivajo na življenje ljudi, do sedaj ni bilo tako izrazito.
Policija je intenzivneje pričela ozaveščati svoje zaposlene leta 2008. Na podlagi zaznavanja problematike na terenu se v zadnjem letu izrazito povečuje problematika v povezavi z ravnanji z odpadki. Prav tako je potrebno izpostaviti mednarodne preiskave organiziranih združb kjer je aktivno sodelovala tudi slovenska policija.
Okoljski kriminal in z njim povezane kršitve predstavljajo vse bolj zaskrbljujočo grožnjo posameznikom in družbi. Pogosto imajo okoljska kazniva dejanja dolgotrajne in nepopravljive učinke, ki vključujejo čezmejni doseg ter vpliv na zdajšnje in prihodnje generacije.