V osrednji informativni oddaji Krka ob enih: V Krškem medsebojna obtoževanja za zastoj projekta Park urbanih športov; Pregled Kostakovega odlagališča z georadarjem ni dal nedvoumnega odgovora
SVET NA KRKI
Letošnji januar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus najtoplejši januar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,23 stopinje Celzija, kar je 0,79 stopinje nad januarskim povprečjem v obdobju 1991-2020.
Kot so sporočili iz Copernicusa, je bila povprečna januarska temperatura obenem 1,75 stopinje Celzija nad ocenjenim povprečjem v obdobju 1850-1900. Gre za 19. zaporedni mesec, ko je bila povprečna globalna temperatura zraka za več kot 1,5 stopinje Celzija višja od predindustrijske ravni.
Več zagrebških šol je minulo noč na elektronske naslove prejelo sporočilo, da imajo morda nameščene eksplozivne naprave, so sporočili iz policije in mesta Zagreb.
Po njihovih navedbah so otroke evakuirali iz šol in so že na varnem.
KRKA DOMA
V Mestni občini Krško so se po zadnji seji občinskega sveta, na kateri svetniki zaradi nesklepčnosti niso glasovali o projektu Park urbanih športov, pojavila medsebojna obtoževanja, kdo bo kriv, če projekt ne bo zaživel. Župan Janez Kerin s prstom kaže na opozicijo, opozicija pa županu očita slabo načrtovanje projekta in da jih ne upošteva.
Krški občinski svet bi moral na petkovi seji potrditi investicijsko dokumentacijo za gradnjo Parka urbanih športov, ki ga občina načrtuje med Stadionom Matije Gubca in krškim pokopališčem, a do glasovanja ni prišlo, ker so opozicijski svetniki glasovanje obstruirali, zato občinski svet v tem delu seje ni bil sklepčen.
Kot so v izjavi za javnost po seji zapisali občinski svetniki iz Svobode, SD, SLS, Energično za Krško in Obrtno-podjetniške liste ter samostojna svetnica Ivanka Černelič Jurečič, gradnji tovrstnega parka v občini ne nasprotujejo, bi pa pričakovali, da jih župan in občinska uprava slišijo in upoštevajo pri njegovem umeščanju.
Opozarjajo, da je bilo gradivo, o katerem naj bi odločali, zelo slabo pripravljeno, zato za odločanje niso imeli vseh potrebnih podatkov. V dokumentaciji, ki naj bi jo potrjevali, končna vrednost projekta po njihovem prepričanju ni bila jasno opredeljena.
Nasprotno župan opozicijskim svetnikom očita, da želijo s svojim delovanjem zavreti razvoj občine, čeprav so jih občani "izvolili v dobri veri, da bodo delali v korist domačega kraja". Opozarja, da imajo za projekt, ocenjen na 1,8 milijona evrov, zagotovljenih 81,3 odstotka nepovratnih sredstev. "Odpovedovanje takšnemu deležu nepovratnega sofinanciranja zame pomeni predvsem neodgovorno ravnanje," je zapisal v odzivu.
Pregled Kostakove deponije v Spodnjem Starem Gradu z georadarjem, ki ga je inšpektorat naročil po objavi informacij, da naj bi družba tam nezakonito zakopavala komunalne odpadke, ni dal nedvoumnega odgovora, ali se na preiskovanem zemljišču nahajajo odpadki. Pregled bodo zato nadaljevali z drugimi sredstvi, pravijo na inšpektoratu.
Portal Necenzurirano.si je konec lanskega leta objavil več slik in satelitskih posnetkov, ki naj bi dokazovali, da je Kostak na deponiji leta 2023 nezakonito izkopaval gramoz, nekaj mesecev pozneje pa naj bi se v eni od lukenj, nastalih po izkopu, znašle večje količine odpadkov. Te naj bi nato samo prekrili z zemljo.
V družbi nezakonito zakopavanje odpadkov zanikajo. Dopuščajo sicer možnost, da so kje na odlagališču zakopani komunalni odpadki, a zanikajo, da bi jih zakopali oni. Na območju je bila namreč po njihovih navedbah desetletja neurejena in nenadzorovana deponija, na katero so odpadke odlagala tako podjetja kot posamezniki.