sveča Svet24.si

V hudi nesreči pri Jesenicah umrl 25-letni voznik

evropska unija, evropske volitve Svet24.si

Dolgoletni evropski komisar opozarja na nujne ...

1711376183-dsc0361-01-1711376151675 Necenzurirano

Direktorju bolnice so morali podrejeni delati ...

jankovic praznik ljubljane Reporter.si

Poglejte, kdo vse se je prišel poklonit ...

jordan cigara Ekipa24.si

Pa to je noro! Neverjetna vila Michaela Jordana, ...

skrito-v-raju Njena.si

Markov oče skupaj z gledalci izvedel skrivnost ...

ekipa ilek stuhec Ekipa24.si

Kaj je narobe? Slovenci bežijo v tujino! Jih doma...

Novice Ljubljana/Novo mesto

Rakotvorni radon: Gospodinjstva do brezplačnih meritev

Piše: STA

Čas objave:
18.02.2019 13:11

Projekt meritev radioaktivnega radona v gospodinjstvih, ki so ga fiziki Zavoda za varstvo pri delu (ZVD) lani izvedli v 12 občinah, bodo nadaljevali tudi v nekaterih drugih občinah, ki jih je skoraj 30. Gospodinjstva vabijo, da se prijavijo na brezplačne meritve, so sporočili iz zavoda.

Namen projekta je opredeliti ogroženost na posameznih območjih in z ustreznimi preventivnimi dejavnostmi omejiti tveganja, ki jih predstavlja radon. To je naraven radioaktiven plin brez vonja in barve, ki se nabira v zaprtih prostorih in je lahko rakotvoren. Ocenjujejo, da je vsak deseti rak na pljučih posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov.

ZVD trenutno izvaja brezplačne preventivne meritve radona na območjih, ki so že prepoznana kot območja z več radona in sicer med drugim v občinah Črnomelj, Dolenjske Toplice, Ivančna Gorica, Kočevje, Ribnica, Semič, Sodražica in Žužemberk.

V projekt so letos dodatno vključili še nekatere občine z našega območja: Grosuplje, Kostanjevica na Krki, Kostel, Metlika, Mirna Peč, Mokronog - Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Straža, Trebnje in Velike Lašče.

V okviru projekta so fiziki ZVD lani odčitali izsledke več kot 430 detektorjev radona, ki so jih stanovalci namestili v pritlične in kletne prostore, kjer je ogroženost za nabiranje radona največja. Če detektorji zaznajo povečane koncentracije plina, fiziki zavoda posredujejo ogroženim gospodinjstvom napotke za ustrezno zaščito pred tem nevarnim plinom. V veliko primerih je ustrezen ukrep že redno zračenje, poudarjajo v zavodu.

Zavod vabi k sodelovanju v projektu vse stanovalce na omenjenih območjih, ki jih zanima, koliko radona imajo doma. Meritev je zanje brezplačna, saj jo financira Uprava RS za varstvo pred sevanji, ki deluje znotraj ministrstva za zdravje. Več informacij o prijavah je mogoče dobiti tukaj, elektronskem naslovu radon@zvd.si in telefonski številki 01 5855 104.