podgana Svet24.si

Po podgani v konzervi rjavega fižola se je le ...

nadangel metatron Svet24.si

Posebej za vas spreobrača vaš čas nadangel ...

andrej zubicki zubitsky bobo Necenzurirano

Ruski oligarh prodaja Slovensko industrijo jekla

vila arboretum-pl1 Reporter.si

Hiša Joca Pečečnika na vodik? Bogataš gradi ...

acun ilicali maribor af Ekipa24.si

Turški milijonar je bil navdušen! Ljudski vrt ...

miša-margan Njena.si

Miša Margan bo drugič postala mamica

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Novice

Spominska proslava ob spomeniku na Prisojni poti

Piše: Jože Pečnik

Čas objave:
25.10.2022 12:57

Krajevna organizacija za vrednote NOB je pripravila proslavo ob spomeniku na Prisojni poti, posvečene žrtvam nasilja okupatorja 23. in 24. oktobra 1943.

V času, ko je vsa Evropa še trepetala pod Hitlerjevo soldatesko, je v septembru v Novem mestu posijalo sonce svobode. Osmi september je bi dan kapitulacije, naše mesto pa je na trgu slavilo zmago nad fašizmom. Italijanski vojaki so se umikali proti Straži, Dvoru, Kočevju in komaj tu predali orožje. Veliko jih je sprejelo pogoje partizanskega načina bojevanja in ostalo na Dolenjskem ter skupaj s partizani nadaljevalo boj proti Hitlerju.

Nemški bombniki so večkrat bombardirali predele mesta. Meščani so se zadrževali v kleteh, rovu pod mestom in tunelu železniške proge. V dvainštiridesetih dnevih svobode je bila v mestu postavljena civilna oblast OF z vsemi službami, kot jih imamo danes.

Bombardiranja in prihajajoči nov okupator je zahteval umik iz mesta, ki je povzročil veliko preglavic pri prevozu materiala, zlasti tiskarskega stroja za tisk letakov in časopisov.

V partizane je bilo v septembru in oktobru vključenih mnogo partizanov, ki so le stežka zadrževali prodor vojaško usposobljenih Hitlerjevih vojakov. Od Brežic, Krškega, Kostanjevice, tu so se Nemcem pridružili še belogardisti, ki so se v nočeh po gozdovih pod Gorjanci prebili do novega gospodarja, Nemcev. Ravno to sodelovanje je povzročilo, da je bilo na tej poti ubitih preko sto aktivistov in partizanov, ko so zajete prepoznavali belogardisti. Na ograjo v Mačkovcu sta bila obešena dva partizana, na ograjo gostilne na cesti v Ločno šest partizanov; obesili so dijaka Lada, Antona Saška, očeta šestih otrok, vajenca Štrasnerja in Dragmana, ter še dva neznana partizana.

V spomin na te žrtve okupatorskega nasilja je Krajevna organizacija borcev za vrednote NOB pripravila spominsko proslavo. Z nastopom recitatorjev in glasbenikov OŠ Center, harmonikarjem Frenkom in spominskim nagovorom Jožeta Pečnika je bila obeležena 79. letnica dogodka. Nekaj deset meščanov je ob zaključku proslave zapelo nekaj partizanskih pesmi, predsednik organizacije Mitja Gros pa je prisotne seznanil z dogodki proslav in aktivnostmi; pohodom na Frato, Bučko, G. Laze, in urnikom prihajajočih komemoracij na pokopališčih in spomenikih.

Partizanske brigade so v novembru obkolile mesto in ga hotele ponovno zasesti. Na te dogodke nas spominja spomenik na Marofu in številna obeležja v mestu in okolici.

Mesto, obdano z žico in bunkerji, je tako ostalo skoraj zaprto saj je bilo obdano z žico in borci štirih brigad 15. partizanske divizije do maja 1945, ko so se Nemci z domobranci umikali proti Zidanemu mostu.

Urejen spomenik, prižgane svečke s cvetjem, nas bo v teh dneh, ko se bomo spominjali naših dragih na grobovih, spomnil na pripovedovanje starejši meščanov, ki so bili prisiljeni gledati morijo in tri dni na ograji gostilne viseče partizane, ki je ozadje spomenika na Prisojni poti, na dogodke, ki se naj ne bi nikoli več zgodili.