sveča Svet24.si

V hudi nesreči pri Jesenicah umrl 25-letni voznik

motorist, bruselj, sredinec Svet24.si

Ujeli predrznega fantoma, ki je policistom vestno ...

1711376183-dsc0361-01-1711376151675 Necenzurirano

Direktorju bolnice so morali podrejeni delati ...

jankovic praznik ljubljane Reporter.si

Poglejte, kdo vse se je prišel poklonit ...

rogaska Ekipa24.si

Sporno poslovanje slovenskega prvoligaša pod ...

meghan-markle-naj-bi-za-svoje-storitve-računala-ogromno Odkrito.si

“Meghan Markle je pohlepna!”

doncic tiskovna Ekipa24.si

Kaj?!? Med Dončićevo tiskovko zvoki iz ...

Novice Novo mesto/Ljubljana

Prvi mednarodni dan "nevarnih"

Piše: Zoo

Čas objave:
11.06.2018 08:23

Letos na pobudo projekta Interreg - 3Lynx prvič praznujemo Mednarodni dan risov, ki je 11. junija. S tem želijo tudi v Sloveniji dvigniti zavest o tej vrsti zveri, ki živi skrivno življenje v naših gozdovih.

Risi za preživetje potrebujejo strnjene gozdove. Na svojih poteh pogosto prečkajo državne meje, zato je potreben skupen evropski pristop za ohranitev te mačke, tako na znanstvenem kot političnem, upravljavskem nivoju. V Sloveniji je glavni problem parjenje risov v sorodstvu, ogroža pa jih tudi promet in nezakonit lov.

V letu 2017 je Evropska komisija odobrila projekt LIFE Lynx, katerega cilj je preprečiti izumrtje največje divjinske mačke - risa v dinarski in jugovzhodni alpski regiji. V okviru tega projekta bodo preselili 14 risov iz Slovaške in Romunije v Slovenijo ter na Hrvaško in tako povezali dinarsko populacijo risov z alpsko v Avstriji in Švici. Projekt bo trajal do leta 2024. Vodilni partner v Sloveniji je Zavod za gozdove Slovenije.

Sodelovanje med ZOO Ljubljana in znanstveniki je potekalo že do sedaj, saj so naši risi preizkušali različne dišave na posebnih krtačkah za mačke, kjer se risi radi podrgnejo ter pustijo gensko sled, svoje dlake. Z analizo DNK iz dlake lahko znanstveniki ločijo rise med seboj, jim v naravi sledijo in jih tako proučujejo. V ogradi risov so znanstveniki proučevali tudi izrabo prostora risov v naravi ob pomoči posebnih granul, ki so jih dodajali v hrano. Risi granule iztrebijo in po iztrebkih lahko znanstveniki sledijo posameznemu risu ter ugotavljajo velikost in njihov način izrabe prostora. Njihovi risi nastopajo tudi v novem dokumentarnem filmu z naslovom Path of the Lynx, o ponovni naselitvi risa v Sloveniji leta 1973.