sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

1715949373-dsc06037-1715949336712 Necenzurirano

"Ne morem izključiti, da so na uradu vzporedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

viola Ekipa24.si

Diverzantska akcija: Viole v Ljubljani napadle ...

marko-milosavljević Njena.si

Poroka na prvi pogled: Marko le odigral ...

gabriela anamaria goltes Ekipa24.si

Dončićeva Anamaria spet 'topi srca'! Srček in ...

Novice Novo mesto

Prepoznate možgansko kap?

Piše: Radio Krka

Čas objave:
18.11.2015 06:23

Splošna bolnišnica Novo mesto in Zavod Viva ob 15.30 na Centru biotehnike in turizma Grm Novo mesto pripravljata simpozij z naslovom Obravnava bolnika z možgansko kapjo.

Na simpoziju bodo tako predstavili najnovejše epidemiološke podatke, dejavnike tveganja, pomen zgodnjega odkrivanja možganske kapi, spregovorili o sodobni diagnostiki, zdravljenju in obravnavi možganske kapi ter govorili o multidiscipliniranem pristopu k zdravljenju in obravnavi bolnika z možgansko kapjo.

Še pred tem ob 14.30 uri pa bodo na novinarski konferenci spregovorili na temo 'Prepoznate možgansko kap?'.

Možganska kap je velik javnozdravstveni problem. To je stanje, ki za seboj pušča težke posledice. Tretjina ljudi umre, tretjina jih utrpi trajno invalidnost. Prizadene tudi vse več mlajših ljudi.


Zdravniki lahko zelo učinkovito pomagajo pri kapi, ki jo povzroči strdek, vendar je čas, ko je pomoč možna, zelo kratek, zgolj štiri ure in pol. Okolica pogosto ne prepozna znakov, saj ti niso vedno najbolj očitni. Poleg tega zaradi različnih razlogov ustrezne strokovne pomoči dolgo časa niso mogli ponuditi v vseh bolnišnicah, zato je toliko bolj dobrodošel sistem TeleKap. To je pomembna novost pri obravnavi kapi, kjer zdravniki obeh kliničnih centrov s pomočjo sodobne tehnologije lahko na daljavo pomagajo svojim kolegom v regionalnih bolnišnicah, da pravilno izpeljejo diagnostične postopke in zdravljenje. S tem bolnikom prihranijo dragoceni čas in rešijo življenje, predvsem njegovo kakovost. Gre za prvi tovrstni primer medicinske prakse v Sloveniji,
ki se bo sčasoma lahko uveljavil tudi v drugih vejah medicine.