sveča Svet24.si

V hudi nesreči pri Jesenicah umrl 25-letni voznik

motorist, bruselj, sredinec Svet24.si

Ujeli predrznega fantoma, ki je policistom vestno ...

1687541884-dsc07123-1687541751687 Necenzurirano

Za Panvito nihče ne prižiga kresov

vila klemen jaklic PL Reporter.si

Razkrivamo: take so dimenzije luksuzne vile Klemna...

rogaska Ekipa24.si

Sporno poslovanje slovenskega prvoligaša pod ...

Žiga Škvorc Njena.si

MasterChefov Žiga bo postal očka

luka doncic dallas oklahoma pm Ekipa24.si

'Pretepeni' Dončić po težko prigarani zmagi ...

Novice Kočevje

Pred 120 leti so v Kočevju dobili elektriko in vodovod

Piše: Radio Krka

Čas objave:
22.04.2016 05:19

120 leti so električne svetilke razsvetlile kočevske ulice, kar štejemo za prvo javno razsvetljavo na Slovenskem. 19. novembra 1896 pa je v kočevska stanovanja po vodovodnih ceveh tudi prvič pritekla pitna voda.

Zgodovinskemu dogodku – zagonu vodarne in elektrarne - so v Kočevju posvetili letošnje tematsko leto in ga poimenovali leto vode in luči. Ko so pred 120 leti prvič zagnali vodarno in elektrarno mesta Kočevje, je ta zagotovila elektriko za 700 svetilk in 400 m3 pitne vode dnevno. V sklopu letošnjega tematskega leta je Pokrajinski muzej Kočevje sinoči odprl razstavo z naslovom '120 let javne rabe elektrike na Slovenskem'. Avtor razstave Ivan Kordiš je pojasnil, da je elektrarna stala na območju sedanjega Marofa.

Avtor razstave je še poudaril, da je kočevska elektrarna prva na Slovenskem proizvajala električno energijo za javne potrebe. Kočevje pa je tudi prvo mesto, kjer je pobudo in skrb za elektrifikacijo v celoti prevzela mestna občina pod vodstvom dolgoletnega župana Aloisa Loya in zagotovila tudi vsa potrebna sredstva. Dolžina celotnega električnega omrežja je znašala 4000 metrov, na trasi pa so postavili 106 lesenih in tri litoželezne kandelabre znamke Mannesmann v obliki škofovske palice.


Na razstavi je sicer moč videti replike prvih obcestnih svetilk, prve knjige, kjer se uporabljajo slovenski izrazi za elektriko ter lesene, bakrene in steklene vodovodne cevi.

Avtor razstave Ivan Kordiš