sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

Goran Dragić 23 mm Ekipa24.si

Kakšna izpoved! Goran Dragić razkril, zakaj je ...

skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Renato šokiral z maščevanjem

gabriela anamaria goltes Ekipa24.si

Dončićeva Anamaria spet 'topi srca'! Srček in ...

Novice Novo mesto

Dolenjski center za ravnanje z odpadki naj bi le dobil predelovalni obrat

Piše: Radio Krka/STA

Čas objave:
30.03.2016 12:26

Javno podjetje Center za ravnanje z odpadki Dolenjske - Cerod in deset dolenjskih ter belokranjskih občin družbenic namerava po neuspeli naložbi in projektu Cerod II na deponiji Leskovec pod Gorjanci zgraditi obrat za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov. Šest milijonov evrov vredno naložbo naj bi pokrili družbeniki in s posojilom.

Vršilec dolžnosti direktorja Ceroda Albin Kregar je za STA povedal, da so se občine družbenice dogovorile za obrat z letno zmogljivostjo obdelave 25.000 ton odpadkov, s čimer bi omenjene zmogljivosti zadoščale za najmanj 50 let. Zasnova projekta pa omogoča postopno financiranje in prilagajanje potrebam, je dodal.

Po načrtih naj bi z gradnjo začeli sredi poletja in do prihodnje pomladi zgradili vse potrebne osnovne zmogljivosti za obdelavo komunalnih odpadkov v ocenjeni vrednosti šest milijonov evrov brez davka. Nadgradnjo tehnološke opreme za dodatno povečanje učinkovitosti v vrednosti približno 1,8 milijona evrov brez davka pa najkasneje do pomladi 2018.

Podjetje Cerod bo s posojilom in drugimi viri zagotovilo financiranje tehnološke opreme, ki predstavlja približno polovico naložbene vrednosti, občine družbenice, brez Občine Šentjernej, pa gradnjo in preostale stroške, je še navedel Kregar.


Po podatkih družbe Cerod naj bi bila cena za obdelavo in odlaganje odpadkov po izgradnji omenjenega obrata za približno 90.000 občanov Dolenjske in Bele krajine nižja od zdajšnje in hkrati nižja od cen drugje v državi. Uporaba sodobnih tehnologij pa bo prispevala tudi k manjšim okoljskim obremenitvam.

Župani dolenjskih, belokranjskih in posavskih občin, vključenih v projekt regijskega Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske - Cerod, so se sicer maja lani odločili za dokončno ustavitev dobrih 32 milijonov evrov vrednega drugega dela projekta Cerod II.

Zaradi previsokih tveganj so se morali nato odločiti za manjšo izvedbo. Posavske občine pa so decembra lani in kasneje še šentjernejska občina od projekta odstopile.