Severni sij, slovenj gradec Svet24.si

Foto: Včerajšnji severni sij zopet viden tudi iz...

902623_106-intervju-prva1 Svet24.si

Županja odprtih vrat, ki deli stanovanja in ...

1687541884-dsc07123-1687541751687 Necenzurirano

Za Panvito nihče ne prižiga kresov

vila klemen jaklic PL Reporter.si

Razkrivamo: take so dimenzije luksuzne vile Klemna...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar želel šopek vreči navijačem, a ...

meghan-markle-naj-bi-za-svoje-storitve-računala-ogromno Odkrito.si

“Meghan Markle je pohlepna!”

doncic tiskovna Ekipa24.si

Kaj?!? Med Dončićevo tiskovko zvoki iz ...

Novice Ljubljana/Novo mesto

Brezplačne plastične vrečke se poslavljajo

Piše: STA

Čas objave:
30.12.2018 07:40

Od 1. januarja 2019 bodo plastične nosilne vrečke v trgovinah in na drugih prodajnih mestih v Sloveniji obvezno plačljive. Na ministrstvu za okolje in prostor ob tem opozarjajo, da zgolj zamenjava plastičnih z denimo papirnatimi vrečkami ne bo dovolj za dosego zastavljenih ciljev, pač pa moramo spremeniti svoje navade.

Z novim letom bodo vse plastične nosilne vrečke v Sloveniji obvezno plačljive. Izjema bo veljala le za zelo lahke plastične nosilne vrečke, ki so potrošnikom na voljo za nepredpakirana sveža živila, na primer sadje, zelenjavo in delikateso. Ali bo to izjemo uveljavljal ali ne, se bo odločil vsak distributer oz. trgovec sam, so v sporočilu za javnost pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor.

Evropska direktiva o plastičnih vrečkah določa, da od 1. januarja 2019 plastične nosilne vrečke potrošnikom ne smejo biti več na voljo brezplačno. Vsaka država članica EU pa se lahko odloči, da bo od te prepovedi izvzela zelo lahke plastične nosilne vrečke, ki so na voljo potrošnikom kot primarna embalaža za sveža nepredpakirana živila. Izpolnjena morata biti oba pogoja - ustrezna debelina stene in namen uporabe - sicer mora distributer plastično vrečko potrošniku zaračunati.


V skladu z direktivo bi morale države sprejeti ukrepe, ki bi pomagali trajno zmanjšati potrošnjo lahkih plastičnih nosilnih vrečk in ne bi povzročali splošnega povečanja proizvodnje embalaže. To pomeni, da zgolj z zamenjavo enega embalažnega materiala (plastike) z drugim embalažnim materialom (na primer papirjem), ob nespremenjeni potrošnji, cilj te direktive ne bo dosežen. Cilj je mogoče doseči zgolj s sočasno spremembo potrošniških navad, poudarjajo na okoljskem ministrstvu.

Zaradi zahtev za materiale, ki so lahko v stiku z živili, je sicer uporaba recikliranih materialov za primarno embalažo živil zelo omejena. Podobno je lahko problematičen papir - v Sloveniji se trenutno še ne srečujemo s pomanjkanjem gozdov, marsikje pa pretirana sečnja že predstavlja okoljski problem.

Minister za okolje in prostor Jure Leben si želi popolnoma odpraviti plastične vrečke. To namerava doseči prek pogovorov s trgovskimi verigami.